Inwestorzy zainteresowani nieruchomościami komercyjnymi

A A A

Jak wynika z danych firm doradczych Cushman & Wakefield i CBRE, w I kwartale 2012 r. Polska odnotowała ok. 32% wzrost wartości transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w stosunku do analogicznego okresu w 2011 r.

 

Jest to jeden z najwyższych wzrostów w Europie. Poza Polską dużym zainteresowaniem inwestorów w I kwartale 2012 r. cieszyły się Norwegia i Szwajcaria. Pomimo tego wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie w I kwartale bieżącego roku zmniejszyła się do najniższego poziomu od I kwartału 2010 r. Wyniosła 25,3 mld euro, czyli o 31% mniej w porównaniu z IV kwartałem 2011 r. W konsekwencji poziom popytu i aktywności inwestycyjnej w Europie był bardzo zróżnicowany. Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w krajach skandynawskich wzrósł o 66% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2011 r. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się Szwecja, która jest zdecydowanie największym rynkiem inwestycyjnym Skandynawii, ale także w Norwegii odnotowano wzrost popytu i aktywności inwestycyjnej w I kwartale do najwyższego poziomu w skali kwartalnej od 2008 r. Z kolei dział w wolumenie inwestycji trzech głównych rynków, tj. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, zmniejszył się w ostatnim kwartale z 62% w ubiegłym roku do poziomu 58,6% – najniższego od II kwartału 2009 r. Podobny trend zaobserwowano w Grecji, Irlandii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii – tam udział w rynku inwestycyjnym zmniejszył się do 4,3% w porównaniu z 5,3% w ubiegłym roku i ponad 11% w 2009 r.

 

Wolumen inwestycji utrzymał się na stosunkowo stabilnym poziomie na rynkach takich, jak Belgia, Holandia, Niemcy i Rosja, natomiast wyraźnie zmniejszył się we Francji i Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. W niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej odnotowano spadek aktywności inwestycyjnej ze względu na brak atrakcyjnych aktywów i utrudniony dostęp do źródeł finansowania. Jednakże analitycy C&W przewidują wzrost wartości inwestycji, zwłaszcza w Polsce, wraz z pojawianiem się nowych możliwości inwestowania na rynkach nieruchomości handlowych i biurowych.

 

Źródło: PAP; Propertynews.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Inwestorzy zainteresowani nieruchomościami komercyjnymi
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny