Inwestorzy wybierają Polskę

A A A

Rok 2016 upłynie pod znakiem dużej aktywności inwestorów w regionie EMEA. Według Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości 2016 przeprowadzonego przez firmę CBRE, prawie połowa (48%) wszystkich badanych inwestorów planuje zwiększyć swoją aktywność w nabywaniu nowych aktywów w stosunku do minionego roku. Tylko 15% oczekuje zmniejszenia tych działań. Co więcej, 43% wszystkich badanych spodziewa się również zwiększenia swojej aktywności przy sprzedaży posiadanych już aktywów, ze względu na prężnie rozwijający się rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie EMEA w 2016 r.

 

Przeprowadzone badanie wykazało niezwykły wzrost zainteresowania inwestorów Europą Środkowo-Wschodnią (CEE). Analizując rynek CEE jako całość odsetek inwestorów, którzy poszukują tu korzystnych lokat kapitału wzrósł z 6% do 23% w porównaniu rok do roku. Duży wzrost zainteresowania regionem może wynikać m.in. z poszukiwania przez inwestorów wyższych stóp zwrotu. W drugiej połowie 2015 r., stopy kapitalizacji w Europie Zachodniej znacząco spadły przyczyniając się do zwiększenia rozbieżności w porównaniu do regionu CEE, co przełożyło się na znaczący wzrost zainteresowania inwestorów tym regionem.

Za najbardziej atrakcyjny kraj dla inwestycji w nieruchomości komercyjne wybrane zostały Niemcy z 17% udziałem we wszystkich odpowiedziach. Rynek w Wielkiej Brytanii został wskazany jako drugi z 15,1% udziałem. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania (10,2%), Holandia (9,9%), Francja (9,2%), oraz Polska (9,2%). Najważniejszym wnioskiem wynikającym z tego badania jest mała rozbieżność pomiędzy poszczególnymi krajami, co stanowiło pierwszy taki wynik w ostatnich 7 analogicznych badaniach. Dodatkowo, pozwala to wskazać nowe rynki wchodzące w obszar zainteresowania inwestorów w tym roku.

Inwestycje typu „prime” stale cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Proporcja inwestorów, którzy widzą najlepsze aktywa jako najbardziej atrakcyjną część rynku wzrosła z 29% w 2015 roku do 41% w 2016 roku. Pomimo pozytywnego nastawienia inwestorów do sektora nieruchomości komercyjnych, jedyną zauważalną zmianą w porównaniu do zeszłego roku jest spadek zainteresowania obiektami o podwyższonym ryzyku. Te zmiany są częściowo tłumaczone przez obawy inwestorów dotyczące globalnej stabilności rynków finansowych. Na pytanie – „Co stanowi największe zagrożenie dla rynku nieruchomości w 2016 roku?”, globalne osłabienie gospodarcze było postrzegane jako największe zagrożenie (31%), z kolei na drugim miejscu uplasowało się lokalne spowolnienie gospodarcze (14%).

Sektor nieruchomości biurowych jest postrzegany jako najbardziej atrakcyjny, wskazało na niego 37% inwestorów. Największy wzrost zainteresowania odnotował sektor mieszkaniowy z poziomu 5% w 2015 do 12% w 2016 r. Sektor handlowy również zarejestrował dobry wynik, na który nałożył się wzrost wydatków oraz pewności konsumentów, co spowodowało wzrost z 22% w 2015 r. do 27% w 2016.

 

 

Źródło: CBRE

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Inwestorzy wybierają Polskę
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny