Interpretacja orzecznictwa w sprawie VAT przy sprzedaży działek

A A A

NSA zajął się kwestią opodatkowania działek budowlanych, nabywanych przez osoby fizyczne. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który w ostatniej dekadzie XX w. najpierw wydzierżawił, a następnie kupił grunty rolne od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Działki te, na mocy uchwały podjętej przez radę gminy w 2002 r. zostały przekwalifikowane na przeznaczone pod mieszkaniówkę. Zmiana ich przeznaczenia zaskutkowała wzrostem zainteresowania nimi wśród deweloperów. Jeden z przedstawicieli tej branży złożył właścicielowi propozycję kupna części posiadanych przez niego działek, pod warunkiem wcześniejszego uzbrojenia ich w sieci wodociągową, kanalizacyjną i energetyczną oraz doprowadzenia do nich drogi dojazdowej. Mężczyzna przystał na tę ofertę. Po zrealizowaniu postawionych przez dewelopera warunków, w 2008 r. sprzedał mu część gruntów nie odprowadzając od przeprowadzonej transakcji VAT. Do 2011 r. zbył również pozostałe z posiadanych przez siebie, już uzbrojonych działek. Należy zaznaczyć, że w 2009 r. podatnik założył działalność gospodarczą, w ramach której sprzedawał inne niż ww. nieruchomości.

Fiskus stwierdził, że mężczyzna powinien był zapłacić VAT od wszystkich sprzedanych nieruchomości. Zdaniem Dyrektora IS w Gdańsku działalność właściciela działek wykraczała poza zarząd majątkiem własnych, o czym miał świadczyć fakt, iż przez lata nie korzystał on w żaden sposób z tych gruntów, a jedynie czekał aż ich wartość wzrośnie. Co więcej, wykazał on zaangażowanie w polepszenie jakości nieruchomości, co miało wpływ na dokonanie transakcji, a ponadto od 2009 r. w związku z założoną działalnością gospodarczą, w pełni profesjonalnie funkcjonował w branży obrotu nieruchomościami.

Mężczyzna skierował sprawę do sądu. WSA w Gdańsku stanął jednak po stronie fiskusa. Wyrok ten został zaskarżony do NSA. Podatnik liczył na wygraną przed tym organem, bowiem wcześniej zdarzały się już korzystne orzeczenia w podobnych sprawach. Zdaniem podatnika jego działalność nie była stricte handlowa, a jego zaangażowanie w doprowadzeniu infrastruktury do danych działek wynikało jedynie z umowy zawartej z deweloperem. Według mężczyzny nie można było wykorzystywać przeciwko niemu argumentu dotyczącego sprzedaży zbyt dużej liczby nieruchomości. Na poparcie tej tezy przytoczył liczne orzecznictwo, które wskazywało, że o zakwalifikowaniu podatnika, jako płatnika VAT nie może świadczyć liczba sprzedanych działek ani zamiar ich sprzedaży z zyskiem.

NSA w wyroku z 6.11.2014 r. (I FSK 1684/13) wskazał, że podatnik, który nawet kupił teren z zamiarem jego użytkowania, nie może być pewny, że po zmianie planów nie zapłaci VAT. Zdaniem sądu, każdą tego typu sprawę należy oceniać indywidualnie. Organ ten stwierdził, że orzecznictwo przytaczane przez podatnika jest trafne, ale dotyczy ono innych spraw i z tej przyczyny nie można płynących z niego wniosków przenosić wprost do rozsądzanej sprawy. W przedmiotowym sporze, zdaniem NSA wiele faktów wskazywało na to, że mężczyzna zbywał działki w ramach działalności gospodarczej. Sąd zwrócił uwagę, że choć podatnik nie kupił gruntów w celu ich dalszej sprzedaży, jednak jego zamiary względem nieruchomości zmieniły się po tym, jak przeznaczenie działek zostało zmienione przez uchwałę rady gminy oraz po otrzymaniu propozycji od dewelopera. Ostatecznie sąd uznał, że mężczyzna powinien odprowadzić VAT od wszystkich transakcji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Interpretacja orzecznictwa w sprawie VAT przy sprzedaży działek
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny