Im bliżej centrum miast tym lepiej

A A A

Z globalnego raportu firmy CBRE „The Global Live-Work-Shop Report 2022” wynika, że 33% respondentów na świecie planuje zmienić miejsce zamieszkania w ciągu najbliższych dwóch lat.


Zamiar przeprowadzki wzrósł na prawie wszystkich rynkach (najsłabsze wyniki odnotowano w Chinach i Japonii) i choć wiele osób pracuje teraz częściowo zdalnie, wciąż najbardziej pożądane lokalizacje znajdują się w pobliżu centrów miast (49%). To właśnie na takich obszarach chcą zamieszkać przedstawiciele pokolenia Z oraz Millenialsów – przedstawiciele tych pokoleń najczęściej deklarują plan przeprowadzki. Taką decyzję podejmie odpowiednio 48% „Zetek” i 46% Millenialsów. Ponadto, odpowiednio 53% oraz 50% przedstawicieli tych pokoleń chce mieszkać w pobliżu centrów miast.

– Warto zaznaczyć, że wiele osób z pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1996 r., nadal mieszka z rodziną lub w domach studenckich. Ta grupa demograficzna będzie odgrywała znaczącą rolę w napędzaniu popytu na nowe mieszkania w najbliższych latach i wiele wskazuje na to, że dzięki nim na znaczeniu zyska najem. Ograniczenia finansowe, teraz wzmagane przez rosnące stopy procentowe i wciąż wyższe ceny nieruchomości, pozostają kluczowym wyzwaniem. Dlatego wynajem nieruchomości lub współdzielenie mieszkania będą najbardziej opłacalnym formatem dla młodszych osób, choć nadal preferowana jest własność – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.

Spośród osób, które wyraziły zamiar przeprowadzenia się w ciągu najbliższych dwóch lat, 62% chce kupić mieszkanie, 28% zamierza wynajmować, a 6% zdecyduje się na wynajem mieszkania z innymi osobami. Warto jednak dodać, że wśród osób planujących zakup w ciągu najbliższych dwóch lat większość respondentów posiada już domy i chce się przenieść do lepszych nieruchomości. Jest to związane z doświadczeniami pandemii, która pokazała jak istotne jest to, żeby postawić nacisk na poprawę jakości życia, wyższą jakość nieruchomości, większy metraż czy lepsze otoczenie.

W przypadku pokolenia Z chęć zakupu pozostaje wysoka, ale możliwości nie zawsze na to pozwalają. Stąd osoby z tej kohorty wiekowej odpowiadają za mniej więcej połowę popytu na mieszkania współdzielone z innymi osobami. Warto dodać, że jedna trzecia tych respondentów mieszka obecnie z rodzicami, a kluczowym kryterium przy wyborcze lokalizacji jest lepsze otoczenie i bardziej atrakcyjne możliwości pracy.

Pomimo globalnego osłabienia koniunktury, popyt na mieszkania będzie rósł w wielu częściach świata. Ważne jest jednak zrozumienie potrzeb kupujących. Millennialsi pracujący hybrydowo i posiadający rodzinę liczą na lepszy standard mieszkania i życia. Dla nich liczy się nie tylko sam lokal, który jest kluczowy, ale też otoczenie nieruchomości, teren wokół. Natomiast młodsi chcą wygodnie mieszkać w pobliżu dzielnic biznesowych.


Źródło: CBRE


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Im bliżej centrum miast tym lepiej
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny