Handel ziemią rolną – więcej, czy mniej transakcji?

A A A

W drugim kwartale 2016 r. wzrosła średnia cena hektara ziemi rolnej w prywatnym obrocie – jak podaje GUS, a za nim Wyborcza.biz. Redakcja portalu dodaje jednak komentarz pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy twierdzą, że odnotowany wzrost jest tak naprawdę pozorny, a samych transakcji jest tak naprawdę mało (ich przedmiotem są głównie małe działki siedliskowe).

Zdaniem pytanych przez Wyborczą.biz specjalitów pracujących na co dzień na rynku nieruchomości taki stan rzeczy jest konsekwencją wejścia w życie ustawy ograniczającej obrót ziemią rolną. Teoretycznie miała ona zabezpieczać grunty rolne przed niczym nieograniczonym wykupowaniem przez cudzoziemców i zastopować szybki wzrost ich cen. W praktyce jednak wpłynęła znacznie także na możliwości kupna i sprzedaży tego rodzaju nieruchomości także przez Polaków.

Według statystyk GUS, w niektórych częściach Polski ziemia rolna wciąż drożeje (np. w kujawsko-pomorskim cena za ha wzrosła z I kwartału na II kwartał o 2,9%). Zdaniem przytaczanych przez portal specjalistów, na takie wyniki analiz może mieć wpływ to, że próba brana pod uwagę była zbyt mała, by odzwierciedlała rzeczywistość. Elżbieta Trawińska ze Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Pomorza i Kujaw twierdzi, że liczba transakcji dotyczących gruntów rolnych w tym regionie odczuwalnie spadła, a te, które udaje się sfinalizować dotyczą małych nieruchomości siedliskowych do 3 tys m2., których nie obejmują obostrzenia ze wspomnianej ustawy.

Podobne trendy zauważają pośrednicy ze Śląska, choć akurat w stosunku do tego regionu Polski GUS odnotował jeden z największych spadków cen działek rolnych w ostatnim czasie (o 4,6%). Z cytowanej przez portal opinii Jerzego Kazeka z zabrzańskiego Biura Pośrednictwa Nieruchomości Rolnych wynika, że obecnie ceny gruntów rolnych – w związku z zahamowaniem możliwości handlowania nimi – mogą być uzależnione od tzw. produktywności hektara, a ponieważ akurat na Śląsku nie prowadzi się zbyt wielu upraw, ceny tamtejszych nieruchomości będą spadały.

Ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi pociągają za sobą niekiedy konieczność uzyskania zgody na przeprowadzenie transakcji od Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Jest tak w przypadku, kiedy osoba chętna na zakup działki rolnej nie spełnia kryteriów nabywcy określonych we wspomnianej ustawie (sam nie prowadzi gospodarstwa rolnego oraz nie mieszka na terenie danej gminy przez okres co najmniej pięciu lat). Z informacji opublikowanych przez portal wynika, że przez pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku do Prezesa ANR wystosowano ok. 2,5 tys. wniosków o wydanie stosownego zezwolenia w powyższym zakresie. W tym samym czasie wydano 811 zgód. Województwami, w których najczęściej zwracano się o wydanie pozytywnej opinii w omawianym zakresie były – w pierwszej kolejności – lubuskie (414 wniosków), a następnie mazowieckie (364 wnioski).

 

Źródło: Wyborcza.biz, GUS

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Handel ziemią rolną – więcej, czy mniej transakcji?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny