GUS o mieszkaniach i produkcji w budownictwie

A A A

Główny Urząd Statystyczny podał, że w październiku 2006 r. oddano do użytku 9482 mieszkań, tj. 3,2% więcej niż we wrześniu, ale o 6,1% mniej niż w październiku 2005 r.

W porównaniu z październikiem 2005 r. mniej było lokali spółdzielczych, budowanych indywidualnie przez prywatnych inwestorów oraz mieszkań zakładowych, komunalnych i społecznych czynszowych. Zwiększyła się tylko liczba mieszkań, które budowane są na sprzedaż i na wynajem, i to o 15,6%. Od początku 2006 r. oddano do użytkowania ponad 85 100 mieszkań, o 2,7% mniej niż rok temu.

 

Główny Urząd Statystyczny podał również, że produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w październiku 2006 r. w porównaniu z rokiem 2005 aż o 28,6%. Taki wzrost jest przede wszystkim wynikiem wzrostu w ostatnim czasie inwestycji budowlanych, które nakręcają całą gospodarkę. Eksperci szacują, że inwestycji budowlanych będzie nadal przybywać. Wynika to m.in. z faktu, że coraz więcej przygotowywanych jest terenów podbudowy. Obroty firm, które się tym zajmują, wzrosły aż o 54%. Liczba zezwoleń na budowy mieszkań do końca września zwiększyła się o 32,1%.

 

Dzięki dobrej koniunkturze drożeją też akcje firm budowlanych, ich indeks wzrósł w tym roku o 125,5%. Zyskają również pośrednicy nieruchomości. Ich zyski osiągną rekordowy poziom ponad 800 mln zł. Cieszą się też bankowcy, bo gros tych rzeczy kupujemy na kredyt. W trzecim kwartale pożyczyliśmy na cele mieszkaniowe prawie 11 mld zł, czyli o 63% więcej niż przed rokiem.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
GUS o mieszkaniach i produkcji w budownictwie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny