Dzierżawa nie zwalnia z podatku

A A A

Oddanie gruntów wchodzących w skład spadkowego gospodarstwa osobom trzecim w dzierżawę nie stanowi formy prowadzenia tego gospodarstwa przez nabywcę i nie uzasadnia zwolnienie od podatku od spadków. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30.1.2012 r. (IPTPB2/436-68/11-2/KR).

 

Z wnioskiem o interpretację zwrócił się podatnik, który w 2009 r. odziedziczył gospodarstwo rolne. Po uregulowaniu stanu prawnego spadkowego gospodarstwa, wnioskodawca zamierza je prowadzić przez okres co najmniej 5 lat m.in. poprzez oddanie gruntów w dzierżawę innym osobom. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem – czy wydzierżawienie gruntów wchodzących w skład spadkowego gospodarstwa rolnego osobom trzecim stanowi formę „prowadzenia” tego gospodarstwa przez nabywcę w drodze dziedziczenia w rozumieniu przepisów art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28.7.1983 r. o podatku od spadków i darowizn, uzasadniającą zwolnienie od podatku od spadków?

 

W ocenie organu podatkowego podatnik nie uniknie podatku spadkowego. Zwolnienie zawarte w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter warunkowy, co oznacza, że nabycie w drodze spadku nieruchomości będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn, tylko wtedy, gdy w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Z tego wynika, iż „prowadzenie”, odnosi się do czynności wykonywanej przez nabywcę osobiście. Dzierżawa natomiast w myśl art. 693 § 1 KC jest umową, w której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówioną kwotę. Wydzierżawienie odziedziczonych przez wnioskodawcę gruntów rolnych przed upływem 5 lat od jego nabycia spowoduje zatem obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn, ponieważ nie zostaną spełnione przesłanki zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Źródło: sip.mf.gov.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Dzierżawa nie zwalnia z podatku
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny