Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

A A A

W Ministerstwie Transportu i Budownictwa trwają prace nad dostosowaniem polskich przepisów do dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Dyrektywa ta weszła w życie 4.1.2006 r. Do tej daty również powinny zacząć obowiązywać regulacje prawa krajowego w tym zakresie, jednak póki co nie trafiły one pod obrady parlamentu. Zasadniczym celem dyrektywy jest ograniczenie zużycia energii w budynkach oraz zachęcenie do budowy domów energooszczędnych. W tym celu mieszkania lub budynki mają mieć świadectwa energetyczne.

 

Projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo nakłada na właścicieli nowych budynków, przeznaczonych do sprzedaży, wynajmu lub zmodernizowanych, a także właścicieli mieszkań, którzy chcą je sprzedać lub wynająć obowiązek legitymowania się takim świadectwem energetycznym.

 

Ważne przez 10 lat świadectwo zawierać ma m.in. informacje o ociepleniu budynku czy szczelności okien według dziesięciu klas energooszczędności: od A do G. Im wyższa klasa, tym lepszy standard domu oraz niższe koszty jego eksploatacji. Uzyskanie świadectwa wiązać się będzie oczywiście z wydatkiem. Początkowo projekt przewidywał, że wydawaniem świadectw zajmą się licencjonowani audytorzy energetyczni, którym uprawnienia nada Ministerstwo Transportu i Budownictwa. Na obecnym etapie projekt przewiduje już, że mają to robić odpowiednio przeszkolone osoby. Mogą to być m.in. specjaliści przygotowujący obecnie audyty energetyczne na potrzeby kredytu termomodernizacyjnego.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny