Dobudowa balkonu a ulga podatkowa

A A A

Po raz kolejny fiskus zajął stanowisko w sprawie możliwości skorzystania z ulgi podatkowej. Z pytaniem w tym zakresie zwróciła się do organów podatkowych kobieta, która otrzymała w spadku 1/4 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Choć od odziedziczenia nieruchomości nie minęło wskazane w przepisach 5 lat, kobieta sprzedała swoją część mieszkania, a pewną kwotę z uzyskanych w ten sposób środków przeznaczyła na remont lokalu, w którym mieszkała. Prace budowlane dotyczyły konkretnie dobudowy balkonu.

 

Zdaniem kobiety, wydatki poniesione na wspomniane prace można zakwalifikować jako wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 PDOFizU. Przepisy podatkowe wśród kosztów uprawniających do skorzystania z ulgi wymienia bowiem m.in. te związane z budową, rozbudową, nadbudową, przebudową i remontem (art. 21 ust. 25 ustawy).

Kobieta słusznie zinterpretowała regulacje, co potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji z 28.2.2017 r. (1061-IPTPB4.4511.271.2016.2.JR). Jego zdaniem dobudowa balkonu jak najbardziej mieści się w pracach, których koszt przeprowadzenia uprawnia do skorzystania z ulgi. Na dowód słuszności takiego twierdzenia powołał się przy tym na zapisy WłLokU, według których balkon jest częścią lokalu mieszkalnego.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Dobudowa balkonu a ulga podatkowa
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny