Dobry meldunek na sprzedaż

A A A

Trudno w to uwierzyć, ale meldunek nawet w dzisiejszych czasach okazuje się być bardzo atrakcyjnym towarem. Niemal w każdym portalu internetowym z ogłoszeniami można znaleźć oferty dotyczące jego kupna bądź sprzedaży. Media donoszą, że rekordziści w tym zakresie potrafili zameldować pod swoim adresem ponad 400 osób.

Powód, dla którego Polacy chcą mieć dowód na to, że stale lub czasowo zamieszkują w danym miejscu jest bardzo różny. Specjaliści wskazują, że „lepszy” meldunek może być przydatny przy rejestracji pojazdu, uzyskaniu prawa jazdy, ubieganiu się o dotacje unijne, albo wręcz przeciwnie – rejestrowaniu się w urzędzie pracy. Argumentami są również względy rodzinne. Zdarza się, że dowód zamieszkania w danym miejscu zwiększa szanse dzieci na dostanie się do lepszych przedszkoli i szkół.

Choć fikcyjny meldunek jest niezgodny z prawem, oszustwo rzadko wychodzi na jaw. Nawet jeśli istnieje podejrzenie łamania przepisów i dojdzie do konfrontacji z właścicielem nieruchomości, a ten potwierdzi, że w danym lokalu mieszkają dane osoby (nawet jeśli jest ich wiele), trudno jest mu udowodnić kłamstwo.

Kary za tego typu przestępstwo są niewielkie. Rekordzistka, która zameldowała pod swoim dachem 430 cudzoziemców, choć za poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego groziło jej do trzech lat więzienia, ostatecznie musiała zapłacić 1000 zł grzywny i pokryć koszty sądowe, karę pozbawienia wolności zaś zawieszono. Okazuje się natomiast, że ceny fikcyjnego meldunku potrafią osiągać od kilkuset złotych wzwyż.

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Dobry meldunek na sprzedaż
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny