Długo wyczekiwane ożywienie na warszawskim rynku biurowym

A A A

Na warszawskim rynku biurowym da się zaobserwować oznaki długo wyczekiwanego ożywienia.


W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. wynajęto 273 200 m2 powierzchni i był to jeden z najwyższych kwartalnych wyników w historii stołecznego rynku. Zgodnie z prognozami, malejąca dostępność powierzchni w centrum będzie postępować, co skutkuje stopniowym wzrostem czynszów, który może się znacząco nasilić w przyszłym roku.

Jak wynika z raportu Savills, w I kwartale 2022 r. całkowita podaż warszawskiego rynku biurowego wyniosła 6,23 mln m2, z czego 2,77 mln m2 stanowiły obiekty zlokalizowane w centralnej części miasta. Od początku roku w Warszawie oddano sześć nowych biurowców o łącznej powierzchni 93 400 m2. Wśród największych inwestycji znalazły się: Forest Tower (51 500 m2), Lixa C (19 400 m2), Skysawa (8500 m2) oraz Fabryka PZO II (5000 m2).

Na stołecznym rynku w budowie znajduje się obecnie 323 800 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 201 800 m2 znajduje się w strefach centralnych. Największe projekty w budowie to m.in. Varso Tower (66 300 m2), The Bridge (47 000 m2) oraz Skyliner II (38 000 m2), spośród których pierwszy zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Na rynku biurowym można zaobserwować napływ firm z Ukrainy, które chcą przenieść swój biznes do Polski. Wśród firm wchodzących do Polski szczególnie poszukiwane są elastyczne przestrzenie biurowe, które dają możliwości dostosowania powierzchni do aktualnej liczby pracowników.

Zgodnie z danymi z końca marca 2022 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 12,2% i spadł o 0,5 pp. w ujęciu kwartalnym. W I kwartale 2022 r. miesięczne stawki w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy Centrum utrzymały się w przedziale 21–25,5 Eur/m2/mc, a na Służewcu – największym pozacentralnym obszarze biznesowym stolicy – wyniosły 13–15 Eur/m2/mc.

Część najemców zainteresowana lokalizacjami centralnymi, ze względu na malejącą dostępność powierzchni i tym samym ograniczoną możliwość relokacji, a także z powodu coraz bardziej nieprzewidywalnych w swojej skali wzrostów kosztów aranżacji, może w najbliższym czasie częściej decydować się na przedłużenie obecnych umów najmu. Spadek dostępności powierzchni w ścisłym centrum miasta będzie postępował i w przyszłym roku może przełożyć się na odczuwalny wzrost czynszów, który obecnie dotyczy głownie czynszów bazowych i pozostawia jeszcze pole do negocjacji w zakresie zachęt dla najemców – komentuje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela, Savills.


Źródło: Savills


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Długo wyczekiwane ożywienie na warszawskim rynku biurowym
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny