Długie oczekiwanie na kupca mieszkania

A A A

Wygląda na to, że pierwszy kwartał 2013 r. na rynku nieruchomości będzie dowodził, że czas oczekiwania na chętnego do zakupu wystawionego na sprzedaż mieszkania wydłużył się. Zdaniem przedstawicieli agencji Metrohouse & Partnerzy poszukiwanie odpowiedniego nabywcy staje się procesem długotrwałym i uciążliwym dla klientów. Jest tak niezależnie od lokalizacji, czy powierzchni mieszkania. Według agencji obecna sytaucja przypomina tę z początku 2008 r. wtedy również – w efekcie kryzysu w światowej gospodarce – doprowadzenie do sprzedaży mieszkania zajmowało długi czas.

 

Według danych Metrohouse & Partnerzy w okresie styczeń – luty czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania wydłużył się do 167 dni. Zdaniem prezesa firmy to drugi w kolejności najdłuższy czas sprzedaży w historii notowań agencji na przestrzeni ostatnich czterech lat. Przyczyną tekiego stanu rzeczy jest z pewnością kryzys gospodarczy i towarzysząca mu niepewność potencjalnych inwestorów. Nie bez znaczenia są również ograniczenia w kwestii uzyskania kredytu. Poza tym klienci wciąż wierzą, że już niedługo nastąpią spadki cen mieszkań. Tymczasem sprzedający wcale nie są chętni do opuszczania cen. Z danych agencji wynika, że targowanie zakończyło się na ogół uzyskaniem ok 3% upustu. Tylko nabywcy co 16–17 mieszkania uzyskali obniżkę przekraczającą 10% ceny wyjściowej. Nie ma reguły, która wyjaśniałaby, przy zakupie jakich lokali można uzyskać rabat na określonym poziomie. Zdarza się, że nawet przy zakupie najmniejszych lokali udawało się wynegocjować dużą obniżkę ceny.

 

Mimo niechęci sprzedających do targowania się z kupującymi, pośrednicy twierdzą, że nie brakuje atrakcyjnych cenowo ofert. Problemem jest wciąż podjęcie szybkiej decyzji. Tylko co 5–6 mieszkanie, którego sprzedanie zostaje powierzone agencji, czeka na swojego nabywcę krócej niż miesiąc.

 

Jakie preferencje mają teraz kupujący? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się lokale o większej niż dotychczas powierzchni tj. ponad 80 m2. Faktem jest jednak, że takie mieszkania znajdują nabywców nie wcześniej niż przez 3 miesiące. Do największej liczby transakcji w Warszawie dochodzi w dzielnicach Białołęka i Praga Południe.

 

Źródło: ekonomia24

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Długie oczekiwanie na kupca mieszkania
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny