Dla kogo mieszkanie z ulgą?

A A A

Fiskus wydał interpretację w zakresie zwolnienia z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania środków na nabycie lokalu mieszkalnego.


Z pytaniem w tym zakresie do Krajowej Informacji Skarbowej zwróciła się podatniczka, która w darowiźnie od swojego ojca otrzymała działkę. Na niej kobieta wraz ze swoim mężem planowała postawić dom. Wcześniej podzielili nieruchomość. Po uzyskaniu kredytu na budowę domu, rozpoczęli inwestycję. Czas pokazał, że z powodu błędnych decyzji projektowych, a także rosnących cen materiałów budowlanych małżeństwa nie stać na ukończenie budowy, gdyż rosnące raty kredytu były dla nich coraz trudniejsze do spłacenia. Z pomocą przyszła matka męża podatniczki, która postanowiła sprzedać swoje mieszkania i darować małżeństwu środki na częściową spłatę kredytu hipotecznego. W konsekwencji takiego działania teściowa miała zamieszkać razem z synem i jego rodziną najpierw w ich mieszkaniu, a po zakończeniu inwestycji, w nowo wybudowanym domu. Z biegiem czasu okazało się, że powyższy krok nie był wystarczającym rozwiązaniem, bowiem uzyskane w ten sposób środki okazały się nie być wystarczające, by umożliwić realizację założonego planu. Trudności w dokończeniu budowy oraz wysoka rata kredytu, a także kłopoty zdrowotne teściowej przyczyniły się do pogorszenia relacji rodzinnych. Usiłując wybrnąć z kłopotliwej sytuacji małżeństwo podzieliło jedną z wcześniej wydzielonych działek, sąsiadujących z tą, na której trwała budowa. Chcieli sprzedać uzyskane w ten sposób nieruchomości, a uzyskane środki przeznaczyć na spłatę kredytu oraz na dwie niezależne nieruchomości dla siebie i teściowej. W kwietniu 2021 r. podatniczka sprzedała (na prawach majątku osobistego) nieruchomość stanowiącą zabudowaną działkę, nieruchomość stanowiącą niezabudowane działki, udział 1/2 części w nieruchomości stanowiącej niezabudowane działki wykorzystywanej jako wewnętrzna droga dojazdowa za kwotę 835 000 zł, z czego kwota 199 530,94 zł została przeznaczona na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę sprzedawanego domu. Resztę środków małżeństwo przeznaczyło na wspólny zakup 2 mieszkań, z czego w jednym zamieszkali oni wraz z dzieckiem, a w drugim ulokowana została teściowa, którą małżonkowie muszą się intensywnie opiekować, czego wymaga jej stan zdrowia.

Podatniczka tłumaczyła, że oba mieszkania zostały zakupione na własne cele mieszkaniowe, w tym zakup mieszkania dla teściowej, bowiem dokonano go kierując się własnym dobrem.

Niespełna rok później małżeństwu urodziło się drugie dziecko, co pociągnęło za sobą kolejne decyzje mieszkaniowe. Małżeństwo sprzedało zajmowane mieszkanie i kupili dom poza miastem. Ten ruch w opinii podatniczki jeszcze bardziej uzasadniał potrzebę posiadania mieszkania zajmowanego przez teściową, bowiem stwarzało ono możliwość nocowania w mieście, kiedy wymagał tego stan zdrowia starszej kobiety lub gdy godziny pracy męża podatniczki nie pozwalały na powrót do domu. Podatniczka twierdziła, że wraz z mężem nie zamierzają zbywać ani wynajmować mieszkania zajmowanego przez teściową. Argumentowała, że kupili je z myślą o zapewnieniu sobie wygodnego życia i tańszego utrzymania na przyszłość. W związku z powyższym zapytała skarbówkę, czy zakup owego mieszkania kwalifikuje się jako własny cel mieszkaniowy i upoważnia do zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dyrektor KIS w interpretacji z 18.8.2022 r. (0114-KDIP2-1.4011.520.2022.1.MW) odpowiedział przecząco. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że „nie zaspokaja swoich własnych celów mieszkaniowych osoba, która posiadając własne miejsce zamieszkania nabywa kolejne nieruchomości w celach lokaty kapitału, prowadzenia inwestycji w postaci najmu, remontu celem późniejszej ich odsprzedaży z zyskiem lub dla realizacji potrzeb mieszkaniowych innych osób, np. dzieci, rodziców. Same subiektywne deklaracje podatników o nabyciu budynku lub lokalu w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych nie są wystarczające do uzyskania zwolnienia podatkowego. Nie wystarczy poczynienie wydatków na nabycie, lecz konieczne jest, aby nastąpiło to jednocześnie w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych”.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Dla kogo mieszkanie z ulgą?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny