Deweloperzy walczą o klientów, ale cen nie obniżają

A A A

Polacy zadają sobie teraz pytanie, czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwoli im kupić mieszkanie taniej.


Okazuje się, że upusty co prawda są, ale zaledwie kilkuprocentowe. Deweloperzy, mimo że nie ma kolejki chętnych do zakupu mieszkań, nie są skorzy do obniżek. Tak wynika z analiz CBRE, gdzie porównano ceny ofertowe mieszkań sprzedanych i ceny transakcyjne. Widać różnice w poszczególnych regionach. Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma żadnych obniżek, w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu można liczyć na kilka procent. Jedynie Trójmiasto oferuje dwucyfrowe obniżki.

– Badanie rynku deweloperskiego przeprowadzone przez REDNET Consulting wykazało, że promocje cenowe w III kwartale 2022 r. dotyczyły co czwartej inwestycji. To oznacza, że nadal w przypadku zdecydowanej większości sprzedawanych mieszkań takich promocji nie było. Deweloperzy uciekają się do innych sposobów na przyciągnięcie klientów i oferują np. notarialną gwarancję ceny, wygodny harmonogram płatności czy miejsce postojowe w atrakcyjnej cenie. Czasem zdarzały się też darmowe akty notarialne czy promocje na wykończenie. To jednak interesuje klientów najmniej, bo dla nich kluczowe znaczenie ma cena za metr kwadratowy, a ta uporczywie nie chce spadać i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to istotnie zmienić – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego CBRE.

Eksperci firmy CBRE w swojej analizie zestawili ze sobą dane dotyczące sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Ceny ofertowe mieszkań sprzedanych analizowane przez REDNET Consulting porównano z cenami transakcyjnymi podawanymi co kwartał przez NBP. I choć metodologie obu badań są nieco odmienne (co oznacza, że zestawienie nie pokazuje dokładnych upustów) to analiza pozwala ocenić ogólny trend i skalę rzeczywistych rabatów w poszczególnych miastach. Wydawało się, że spadek popytu na mieszkania, ze względu na rosnące stopy procentowe i tym samym spadającą zdolność kredytową Polaków, zmobilizuje sektor nieruchomości do oferowania większej liczby okazji cenowych. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. I choć już w maju stopy procentowe przekroczyły 5%, nadal upusty są najczęściej zaledwie kilkuprocentowe i wahają się od 0,9% do 14% w zależności od regionu.

Przyjrzyjmy się promocjom cenowym na poszczególnych rynkach. Zacznijmy od największego, czyli Warszawy. W III kwartale 2022 r. cena ofertowa mieszkań sprzedanych według REDNET Consulting to 13 286 zł/m2, a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 12 742 zł/m2. To oznacza, że aktualnie upusty kształtują się przeciętnie na poziomie 4,1%. Warto jednak odnotować, że w stolicy deweloperzy już od połowy 2018 r. byli skłonni udzielać nabywcom niewielkich upustów i obecnie nie widać istotnego ich wzrostu. W tym mieście największe promocje można było uzyskać podpisując umowę podczas pierwszego lockdownu (II kwartał 2020 r.), bo wtedy upusty cenowe sięgały przeciętnie nawet 9%. Na podobny poziom obniżek, jak w Warszawie, mogą liczyć szukający mieszkań w Poznaniu. Tutaj cena ofertowa mieszkań sprzedanych w III kwartale 2022 r. wyniosła 10 213 zł/m2, a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 9 804 zł/m2 . To daje upust na poziomie 4%. Nieco lepiej jest we Wrocławiu, gdzie cena ofertowa mieszkań sprzedanych w III kwartale 2022 r. to 11 250 zł/m2 , a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 10 520 zł/m2. To daje upust o wartości 6,5%. Warto tutaj odnotować wzrost z 3,5%. w poprzednim kwartale. Odmiennie wygląda sytuacja w Trójmieście. Tutaj nabywcami w III kwartale 2022 r. były osoby zamożne, kupujące mieszkania w celach inwestycyjnych lub jako domy wakacyjne. O ile jednak nabywcy w Trójmieście kupili w III kwartale 2022 r. mieszkania wyjściowo droższe nawet niż nabywcy w Warszawie, to zestawienie danych REDNET Consulting i NBP pokazuje, że w Trójmieście skala upustów była znacznie wyższa niż w stolicy i mogła przekraczać nawet 11%. Chociaż cena ofertowa mieszkań sprzedanych wyniosła w Trójmieście 13 485 zł/m2, to już ceny transakcyjne NBP dla Gdańska wynoszą 11 599 zł/m2, a dla Gdyni 11 908 zł/m2. To oznacza upusty rzędu 12–14%. W opozycji do Trójmiasta znajdują się Kraków i Łódź. Tu zestawienie danych sugeruje, że nabywcy niemal nie mogli liczyć na obniżki, co oznacza, że klientom najpewniej oferowano inne, niefinansowe zachęty. Jeżeli chodzi o stolicę Małopolski cena ofertowa mieszkań sprzedanych w III kwartale 2022 r. wyniosła 11 776 zł/m2, a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 11 669 zł/m2 . To daje upust o zaledwie 0,9%. Z kolei w Łodzi w trzecim kwartale 2022 r. pojawiła się nowa oferta stosunkowo atrakcyjnych cenowo mieszkań, podczas gdy w innych miastach ceny lokali wprowadzonych do sprzedaży przekraczały cenę bieżącej oferty. Stąd, zapewne, w tym mieście cena ofertowa mieszkań sprzedanych w III kwartale 2022 r. i cena transakcyjna NBP były na tym samym poziomie – 8 475 zł/m2 .


Źródło: CBRE


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Deweloperzy walczą o klientów, ale cen nie obniżają
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny