Definicja budownictwa społecznego

A A A

W rządzie trwają prace nad przygotowaniem definicji budownictwa społecznego. Definicja jest konieczna, ponieważ na nowe mieszkania i usługi budowlane Polska może stosować obniżoną 7% stawkę VAT jedynie do końca 2007 r. Zobowiązanie takie wynika z traktatu akcesyjnego z Unią Europejską. Od początku 2008 r. stawka VAT na mieszkania wzrasta do stawki podstawowej, tj. 22%. Wyjątkiem będzie właśnie budownictwo społeczne, na które w dalszym ciągu obowiązywać będzie stawka obniżona - 7%.

 

W listopadzie wydawało się, że definicja budownictwa społecznego jest już właściwie opracowana. Obniżona stawka VAT miała obowiązywać na mieszkania o powierzchni do 120 m2 i domy do 200 m2. Stawka 22% VAT miała objąć jedynie powierzchnię przekraczającą te metraże. Jednak już w grudniu Ministerstwo Budownictwa zaproponowało, by obniżony VAT obowiązywał na większą powierzchnię mieszkalną - definicja miałaby objąć mieszkania do 140 - 150 m2 oraz domy do 240 m2. Nie jest przy tym jasne, czy definicja objęłaby domy budowane we własnym zakresie, czyli tzw. systemem gospodarczym.

 

Ostatecznie więc póki co definicja budownictwa społecznego nie została ostatecznie opracowana. Aby utrzymać obniżony VAT na mieszkania, definicja budownictwa społecznego powinna pojawić się w polskim systemie prawa do końca przyszłego roku.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Definicja budownictwa społecznego
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny