Czy trzy lokale utworzą wspólnotę mieszkaniową?

A A A

Kolejna zmiana przepisów, o której myśli Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, dotyczy nowelizacji zapisów obecnie zawartych w ustawie o własności lokali.

 

Chodzi o ustawowe zmniejszenie liczby lokali niezbędnej do założenia wspólnoty mieszkaniowej. Obecnie kryterium w tym zakresie wynosi 7. Autorzy projektu zmian przepisów w tym zakresie chcą, by liczba ta została zmniejszona o ponad połowę, w efekcie czego do utworzenia wspólnoty wystarczyłyby zaledwie 3 lokale. Taki zapis ma pojawić się w nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Jeśli projektowane przepisy zostaną uchwalone, zmieni się także podstawa prawna funkcjonowania małych wspólnot mieszkaniowych – stanie się nią obligatoryjnie ustawa o własności lokali, co istotnie wpłynie na sposób zarządzania zwłaszcza w stosunku do tych, które obecnie działają w oparciu o przepisy KC. Obecnie w takich przypadkach decyzje wykraczające poza tzw. zwykły zarząd, dotyczące danej nieruchomości muszą być podejmowane jednogłośnie przez wszystkich członków wspólnoty. Z kolei przy większych wspólnotach, funkcjonujących w oparciu o ustawę o własności lokali wystarczy większość głosów, a podjęte w ten sposób uchwały można skarżyć do sądów.

Takie rozwiązanie ma usprawnić działanie wspólnot, w których niekiedy prace remontowe czy inwestycje były blokowane decyzją kilku, bądź czasem nawet jednego członka. Z jednej strony powyższa propozycja znajduje uznanie u ekspertów zajmujących się zarządzaniem nieruchomości. Wskazują oni, że faktycznie nierzadko pojawia się problem z uzyskaniem jednomyślności członków wspólnoty, a zmiana przepisów mogłaby wpłynąć na korzyść. Z drugiej strony zachodzi jednak obawa, że w przypadku trzylokalowych wspólnot może pojawić się problem z wyłonieniem ich zarządu, czyli niezbędnego organu, który nie tylko będzie reprezentował owe wspólnoty, ale także zajmował się całą logistyką związaną z ich funkcjonowaniem.

 

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Czy trzy lokale utworzą wspólnotę mieszkaniową?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny