Czy najem dwóch mieszkań to już biznes?

A A A

Jeden z podatników posiadający mieszkanie przeznaczone pod wynajem (opodatkowany ryczałtem) zwrócił się do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie interpretacji w jego sprawie. Mężczyzna miał w planach kupno kolejnego lokalu i także ten chciał przeznaczyć na wynajem, jednak obawiał się, czy pomimo faktu, że nie prowadził on działalności gospodarczej, nie zostanie uznany przez fiskusa za osobę profesjonalnie zajmującą się najmem. We wniosku o interpretację zaznaczył, że obydwa wynajmowane obecnie mieszkania w przyszłości chce przekazać swoim dzieciom, kiedy te będą już dorosłe.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że obawy podatnika są nieuzasadnione. W interpretacji z 10.8.2017 r. (0111-KDIB2-2. 4011.152.2017.1.HS) odwołał się on do przytoczonych przez podatnika we wniosku orzeczeń wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPB1/4511-1-1515/15-2/AK) oraz WSA w Gliwicach z 9.12.2014 r. (I SA/GI 759/14). W pierwszym wskazano, że ryczałtowy sposób opodatkowania można stosować do prywatnego najmu bez względu na rodzaj i liczbę wynajmowanych lokali oraz wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów. W drugim, że do uznania podatnika za zawodowo zajmującego się wynajmem konieczne jest stwierdzenie przez organ podatkowy, iż przedmiot najmu jest niewątpliwie składnikiem majątkowym związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie tylko, że jest przedmiotem wynajmowania.

Dyrektor KIS stwierdzając, że jednoczesne wynajmowanie dwóch mieszkań nie będzie w tym przypadku działalnością biznesową dodał, że przytoczone powyżej orzeczenia dotyczą różnych spraw, z których każda została indywidualnie oceniona, a wydane werdykty nie mogą być traktowane wprost w stosunku do innych przypadków. Za tym, że w omawianej sprawie nie ma do czynienia z prowadzeniem biznesu zdaniem Dyrektora KIS przemawia brak spełnienia 3 ustawowych przesłanek: działalność nie jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, w sposób ciągły i zorganizowany.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Czy najem dwóch mieszkań to już biznes?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny