Czy najem części pokoi niweczy możliwość skorzystania z ulgi?

A A A

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej do fiskusa zwróciła się kobieta, która planowała sprzedać mieszkanie, kupione dwa lata wcześniej.


Środki uzyskane z transakcji chciała przeznaczyć na zakup domu, a ten miał służyć jej częściowo do realizacji własnych celów mieszkaniowych, a częściowo miał być przeznaczony na wynajem. O ile piętro miało być zajmowane na stałe przez kobietę i jej rodzinę, o tyle parter przynajmniej przez pewien czas miał być odpłatnie udostępniany obcym lokatorom. Plan podatniczki zakładał, że dopiero z biegiem lat pokoje znajdujące się na zerowej kondygnacji zajmie ktoś z rodziny.

Kobieta chciała się upewnić, że przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 PDOFizU, jednak fiskus nie zgodził się z taką opinią. Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0115-KDIT2-3.4011.31.2019.4.AD) podatniczka może skorzystać ze zwolnienia tylko częściowo. Ulga przysługuje jej bowiem adekwatnie do wydatków poniesionych na piętro nieruchomości, zajmowane na jej własne cele mieszkaniowe. W stosunku do parteru budynku, który był przeznaczony na wynajem, konieczne jest zapłacenie podatku.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Czy najem części pokoi niweczy możliwość skorzystania z ulgi?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny