Czy będzie podatek od pustostanów?

A A A

Rząd zastanawia się nad możliwością wprowadzenia podatku od pustostanów.


Projektem przepisów w tym zakresie miałyby się zająć połączone siły Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Co prawda nie są jeszcze znane żadne szczegóły planowanej daniny, tak w zakresie rozwiązań formalnych, jak i potencjalnej daty ich wdrożenia, jednak według danych opublikowanych przez „Rzeczpospolitą” podatek ma objąć pustostany nabywane dla celów inwestycyjnych. Jeśli te informacje się potwierdzą, należy spodziewać się, że do zapłaty podatku zostaną zobligowane m.in. fundusze inwestycyjne, w kręgu zainteresowań których znajdują się tego rodzaju nieruchomości. Wśród podatników mogą też znaleźć się osoby, które zajmują się skupowaniem domów i lokali w złym stanie, a następnie ich remontem i odsprzedażą. Daniny nie powinny natomiast obawiać się osoby, które otrzymały pustostan w spadku.

Choć pomysł na nowy podatek nie jest jeszcze w żaden sposób sprecyzowany, już rodzi wiele pytań i kontrowersji. Specjaliści wskazują, że liczba pustostanów w Polsce nie jest na tyle duża, by wprowadzanie daniny z tego tytułu było uzasadnione.

Nie bez znaczenia dla podatników są także bieżące zmiany w systemie podatkowym. Jeszcze tylko do końca tego roku będzie możliwy wybór formy opodatkowania najmu nieruchomości. Od 2023 r. wszystkich będzie obowiązywał ryczałt, co zasadniczo zlikwiduje możliwość odliczenia kosztów od podatku przez osoby zajmujące się wynajmowaniem nieruchomości.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Czy będzie podatek od pustostanów?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny