Co z kredytami walutowymi na zakup nieruchomości?

A A A

Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego przesyłał bankom projekt przepisów ograniczających możliwość udzielania kredytów walutowych na zakup mieszkania.

Według projektu kredyt walutowy będzie mógł być udzielony maksymalnie na 70% wartości mieszkania. Dodatkowo kredytu takiego udzielać będą mogły tylko banki dysponujące wysokim kapitałem. Zgodnie bowiem z propozycją nadzoru, właściciele banków, które będą masowo pożyczać w walutach, będą musieli utrzymywać wysoki poziom kapitałów własnych banku. Jeśli liczba takich kredytów będzie wzrastała, to trzeba będzie podwyższyć kapitały banku. Jeśli kwota udzielonych przez bank pożyczek przekroczy trzykrotną wartość jego funduszy własnych, to będą kolejne dodatkowe wymagania dotyczące kapitałów. Stosownie do nowych przepisów banki udzielające kredytów walutowych będą musiały w swoich folderach reklamowych w specjalny sposób informować klientów o ryzyku kursowym związanym z zadłużaniem się w walutach obcych. Reklamując swoje produkty, banki zobowiązane będą do przedstawiania klientom stosownych symulacji.

 

W ubiegłym roku banki pożyczyły na cele mieszkaniowe około 22 mld złotych, z czego większość stanowiły kredyty walutowe. Obecnie ogółem niemal 75% kredytów hipotecznych udzielanych jest w obcych walutach, najczęściej we frankach szwajcarskich. Kredyty te są preferowane przede wszystkim ze względu na niższe oprocentowanie. Kredyty walutowe obarczone są jednak ryzykiem kursowym. W ocenie nadzoru bankowego nagły spadek kursu złotego mógłby być przyczyną wielu trudności w spłacie kredytu przez klientów. To natomiast, bez wdrożenia podwyższonych wymogów co do kapitałów banku, stwarza ryzyko dla stabilności systemu bankowego.

 

Nowe przepisy mogą wejść w życie już 1.4.2006 r. Analitycy oceniają, że nowe rozwiązania sprawią, że część banków całkowicie zrezygnuje z kredytów walutowych. Te instytucje, które nadal będą je oferowały, mogą natomiast podnieść ich ceny.

 

Przeciw wprowadzaniu ograniczeń dla kredytów mieszkaniowych w walutach są te banki, które ich najwięcej udzielają, czyli GE Money Bank, Bank Millennium, PTF Bank czy Dom. Za taką regulacją są natomiast Pekao SA, PKO BP, Bank BPH, ING Bank Śląski czy Bank Zachodni WBK.

 

W większości państw Europy Środkowej, z wyjątkiem Słowacji i Czech, kredyty walutowe dominują w portfelach banków. Podobnie jest w państwach nadbałtyckich. Rumunia już wprowadziła ograniczenia, Estonia zrobi to jeszcze w tym kwartale.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Co z kredytami walutowymi na zakup nieruchomości?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny