Co kwalifikuje się do urządzeń przemysłowych?

A A A

W wyroku z 3.8.2016 r. (II FSK 2111/14) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że polska firma, która podnajmuje maszyny i urządzenia budowlane zagranicznych właścicieli, musi pomniejszać płacony im czynsz o podatek u źródła.

 

Do konfliktu na tym tle doszło pomiędzy jedną z polskich spółek, a fiskusem. Przedsiębiorstwo wynajmowało od zagranicznych właścicieli różne urządzenia budowlane, a następnie udostępniało je odpłatnie innym podmiotom. Rozliczenie pomiędzy polską spółką a zagranicznymi dostawcami odbywało się w oparciu o czynsze, od których przedsiębiorstwo nie odprowadzało jednak podatku u źródła twierdząc, że sprzęt będący przedmiotem dalszego udostępniania nie zalicza się do urządzeń przemysłowych.

Opinii tej nie podzielił jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Spór trafił na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Sąd ten stwierdził, że ponieważ obowiązujące regulacje podatkowe nie precyzują, jakie konkretnie urządzenia można uznać za przemysłowe, pozostaje zastosować możliwie jak najszersze rozumienie takiego określenia. A jeśli tak, to także w omawianym przypadku np. rusztowania wynajmowane przez podmiotowe przedsiębiorstwo innym firmom budowlanym także będzie urządzeniem przemysłowym. Ponieważ z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT wynika, że od przychodów zagranicznych spółek za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego polskim organom podatkowym należy się podatek u źródła, a do jego poboru zobowiązane są firmy, które wypłacają należności licencyjne za granicę (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT), także w omawianej sprawie zachodzi konieczność zapłaty wspomnianej daniny.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Co kwalifikuje się do urządzeń przemysłowych?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny