Ciąg dalszy rządowych planów względem Mieszkania plus

A A A

Nie milkną debaty na temat kształtu rządowego programu Mieszkanie plus. Minister środowiska Henryk Kowalczyk ujawnił ostatnio, że zmianie ulegną m.in. ceny najmu. Pierwotnie miały one wynosić ok 10–20 zł/m2, jednak teraz jest mowa o rynkowych cenach, za to przewidywane są dopłaty przewidziane dla najuboższych.

Podobną opinię wyraził wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. W komentarzu dla PAP wyznał, że rząd nie planuje ścisłego odgórnego regulowania wysokości czynszów, jednak zaznaczył także, iż należy spodziewać się stawek niższych niż komercyjne. Aby uzyskać taki efekt konieczne jest pozyskanie tańszych gruntów pod inwestycje. Dodatkowo już od 2019 r. ma być dostępna możliwość uzyskania dopłaty do czynszu w wysokości nawet 500 zł.

Przypomnijmy, że z rządowym programem Mieszkanie plus wiążą się dwie zapowiedziane ustawy: tzw. specustawa mieszkaniowa oraz druga, której zadaniem będzie stworzenie przepisów wprowadzających system dopłat do czynszów. Co do pierwszej, jej realizacją zajmuje się Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji, a kształt aktu prawnego przechodzi właśnie przez konsultacje społeczne. Celem tej specustawy jest umożliwienie szybkiej realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwłaszcza pod kątem uzyskiwania niezbędnych zgód administracyjnych. Procedura ma być uproszczona tak, by decyzja w sprawie lokalizacji danej inwestycji była wydawana wciągu 45 dni od dnia złożenia wniosku.

Druga zapowiadana ustawa ma przewidywać ułatwienia w dostępnie do najmu mieszkań dla osób najuboższych. O prawie do skorzystania z preferencyjnych warunków ma decydować wysokość uzyskiwanych dochodów. Jeśli średni miesięczny dochód danej osoby będzie niższy niż 60% przeciętnego wynagrodzenia, prowadząc gospodarstwo jednoosobowe będzie ona mogła skorzystać z dopłaty. W przypadku rodzin znaczenie będą miały zarobki kolejnych dorosłych osób. Za każdą następną w gospodarstwie domowym, której dochody są niższe niż wspomniane 60% średniej krajowej stawka dopłaty będzie zwiększana o kolejne 30 p.p. (np. przy małżeństwie, w którym dochód obydwojga małżonków jest niższy niż 60%, limit dopłaty wyniesie 90%).

Dopłaty przewiduje się na okres 9 lat, ale ich wysokość ma być z biegiem czasu zmniejszana, a zdolność do utrzymania dotacji – weryfikowana. Będą mogły je uzyskać osoby, które jako pierwsze zasiedlą mieszkania nowo wybudowane w programie.

W przyszłym roku w budżecie państwa na omawiany cel ma zostać przeznaczone ok. 400 mln zł. Kwota ta w kolejnych latach ma systematycznie wzrastać corocznie o kolejne 400 mln zł, by w 2027 r. osiągnąć sumę 2 mld zł rocznie.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ciąg dalszy rządowych planów względem Mieszkania plus
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny