Cesja umowy z deweloperem a rozliczenie PIT

A A A

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację istotną dla osób, które chcą sprzedać dopiero co budowane mieszkanie.


Z wnioskiem o jej wydanie do skarbówki zwrócił się podatnik, który w tym roku podpisał z deweloperem umowę na kupno dwóch nieruchomości. Według ustaleń lokale miały zostać oddane do użytku w przyszłym roku i właśnie wtedy miało też nastąpić przeniesienie własności mieszkań na mężczyznę. Niestety jego plany życiowe uległy zmianie i nie mogąc czekać do 2020 r. postanowił on sprzedać prawa do lokali, robiąc cesję. Zapytał fiskusa, jak powinien rozliczyć taką transakcję.

Teoretycznie sprzedaż praw do mieszkań jest traktowana jako działalność gospodarcza i opodatkowana według skali 18% albo 23%, bądź liniowo – 19%. Mężczyzna nie uważa się jednak za przedsiębiorcę, zwłaszcza że tego typu transakcje miał przeprowadzać pierwszy raz w życiu i nie zamierzał zajmować się tym później, to jest po zbyciu posiadanych praw do nieruchomości. Jego działanie trudno było też uznać za regularne i zorganizowane w profesjonalny sposób. Co więcej, zdaniem podatnika, o ile do sprzedaży doszło by po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabył on mieszkania, w ogóle nie musiałby on dokonywać rozliczenia ze skarbówką. Jeśli przeprowadziłby transakcje wcześniej a uzyskane środki przeznaczył na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, to również uprawniałoby go do skorzystania z ulgi podatkowej.

Dyrektor KIS zgodził się z mężczyzną, ale tylko częściowo. W interpretacji z 13.5.2019 r. (0115-KDIT2-3.4011.96.2019.3.AD) przyznał podatnikowi rację co do tego, że faktycznie nie powinien on zostać potraktowany jako przedsiębiorca chcący zbyć nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Zastrzegł jednak, że cesji praw do mieszkania nie można traktować tak samo, jak sprzedaży lokalu już posiadanego. Organ zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy uprawnieniem do nabycia nieruchomości a prawem własności. W opinii skarbówki środki uzyskane z cesji powinny zostać uznane za przychód z praw majątkowych i rozliczone według skali podatkowej.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Cesja umowy z deweloperem a rozliczenie PIT
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny