Ceny transakcyjne mieszkań nawet o 15% niższe od ofertowych

A A A

Nawet do 15% obniżki można było wynegocjować przy zakupie mieszkania w ubiegłym roku. Sprzedawcy decydowali się na większe ustępstwa w przypadku kawalerek, ale kupującym udawało się wywalczyć niższe ceny także w przypadku większych mieszkań – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Otodom.pl i urban.one.

Największe różnice pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi mieszkań występowały w Warszawie – oferenci godzili się opuścić cenę o nawet 1000 zł/m2. Kilkunastoprocentowe zniżki w przypadku mieszkań jednopokojowych wystąpiły także w pozostałych miastach objętych badaniem. Mniej skorzy do upustów byli sprzedawcy mieszkań dwupokojowych – w Poznaniu i Wrocławiu nie schodzili z ceny o więcej niż 4%.

Rozbieżność cen transakcyjnych i ofertowych może w najbliższych latach jeszcze się pogłębić. Deweloperzy nie zwalniają z budową mieszkań – według danych GUS-u z roku na rok oddawanych jest coraz więcej lokali i coraz więcej pozwoleń na budowę kolejnych. Nawet jeśli deweloperzy nie obniżą cen w ofertach, walka o klienta na rynku może zmusić ich do tego, że ostatecznie w akcie notarialnym pojawią się niższe kwoty.

– Podczas gdy podaż rośnie, skurczyć się może popyt na rynku. O kredyty mieszkaniowe będzie coraz trudniej – od nowego roku minimalny wkład własny wzrośnie do 15%, a program „Mieszkanie dla młodych” będzie miał swoją ostatnią turę przed jego wygaśnięciem – mówi Mateusz Gawin z Bankier.pl. Te czynniki mogą sprawić, że w najbliższych latach zainteresowanym kupnem mieszkania uda się wynegocjować ze sprzedawcami jeszcze niższe ceny.

 

Źródło: Bankier.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ceny transakcyjne mieszkań nawet o 15% niższe od ofertowych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny