Ceny mieszkań w Warszawie przekroczyły 12 tys. zł/m2, a dostępnych lokali wystarczy na pół roku

A A A

Popyt na mieszkania w stolicy przewyższa podaż, spada dostępność i rosną ceny.

Na koniec I półrocza 2021 r. po raz pierwszy w historii cena m2 mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8% wyższa niż w końcówce 2020 r. – wynika z najnowszych danych redNet Property Group oraz CBRE.


Swoich właścicieli znalazło 12,8 tys. lokali, czyli o niemal jedną trzecią więcej niż w poprzednim półroczu. Jednocześnie liczba mieszkań na sprzedaż spadła o 30,2%. Eksperci wskazują, że jeśli popyt w kolejnych miesiącach utrzyma się na tak wysokim poziomie, dostępne obecnie lokale zostaną wchłonięte przez rynek w pół roku.

– Coraz mniejsza liczba nowych lokali na sprzedaż oraz szybko rosnące ceny to najbardziej istotne skutki pandemii na warszawskim rynku mieszkaniowym. Wielkość oferty w stosunku do liczby zawieranych transakcji wskazuje, że obecnie popyt mocno przeważa nad podażą. Zainteresowanie nie maleje, a deweloperzy zgłaszają problemy z dostarczaniem nowych projektów na rynek. Są trudności z dostępnością gruntów i przedłużającymi się procedurami administracyjnymi. Dużo będzie też zależeć od rozwoju sytuacji związanej z pandemią. Jednak powtórka załamania, z którym mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie 2020 r. jest mało prawdopodobna. Co więcej, dobre radzenie sobie z COVID-19 może skutkować wzrostem optymizmu na rynku i pozytywnymi perspektywami zarówno dla mieszkań na sprzedaż, jak i na wynajem – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

W Warszawie od stycznia do czerwca br. deweloperzy wprowadzili na rynek 9892 mieszkania. To 22,3% więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku, gdy rynek najbardziej odczuwał efekty pandemii. Nie wystarczyło to jednak do zaspokojenia popytu. Na koniec pierwszej połowy 2021 r. w ofercie znajdowało się 11,3 tys. mieszkań, czyli o 30,2% mniej rok do roku i o 21,1% mniej niż pół roku wcześniej.

W I połowie 2021 r. popyt powrócił do poziomów sprzed pandemii, a nawet przekroczył wyniki z pierwszych półroczy lat 2018–2019. Od stycznia do czerwca br. w stolicy sprzedało się 12 802 mieszkań, czyli o 30,5% więcej niż w poprzednim półroczu i 62,4% więcej rok do roku. Popyt jest wspierany przez niewielki odsetek rezygnacji – do deweloperów wróciło jedynie 0,9% zakupionych mieszkań. Dużej liczbie zakupów sprzyjają także niskie stopy procentowe i relatywnie wysoka inflacja, a szybko rosnące ceny jeszcze przyspieszają i gruntują decyzje zakupowe klientów. Co istotne, liczba lokali znajdujących się obecnie w ofercie wystarczyłaby na niespełna pół roku sprzedaży, przy utrzymaniu popytu na obecnym poziomie. A niewiele wskazuje na to, żeby entuzjazm kupujących miał opaść.

W pierwszych sześciu miesiącach br. ceny mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie rosły. Na koniec czerwca po raz pierwszy w historii przekroczyły 12 tys. zł/m2 i wynosiły średnio 12 184 zł/m2. To o 7,8% więcej niż w końcówce grudnia 2020 r. i o 9,3% więcej w ujęciu rok do roku. Coraz wyższe były też średnie ceny ofertowe sprzedanych mieszkań. W I kwartale br. wynosiły przeciętnie 10 656 zł za m2, a w II kwartale już 10 978 zł za m2. Z kolei średnie ceny mieszkań wprowadzanych do sprzedaży wynosiły w I kwartale br. 11 177 zł za m2, a w II kwartale 11 078 zł za m2. Jeśli popyt będzie utrzymywał się na wysokim poziomie to możliwa jest dalsza presja na wzrost cen.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ceny mieszkań w Warszawie przekroczyły 12 tys. zł/m<sup>2</sup>, a dostępnych lokali wystarczy na pół roku
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny