Ceny mieszkań w Warszawie – najdroższe za 6 mln zł!

A A A

Warszawę – największy w Polsce wielkomiejski rynek mieszkaniowy – cechuje duża różnorodność w cenach oferowanych na sprzedaż lokali. Na wysokość stawek wpływa wiek i standard budynku, standard wykończenia i wyposażenia lokalu, jego powierzchnia czy piętro, na którym się znajduje. Jednak kluczowym wyznacznikiem ceny mieszkania niezmiennie jest lokalizacja.

Z najnowszej analizy portalu nieruchomości Domy.pl wynika, że średnia stawka ofertowa za mieszkanie w Warszawie kształtowała się w lutym br. na poziomie 8362 zł/m2. Jednak przyglądając się cenom w poszczególnych dzielnicach, można zauważyć, że w Wesołej, Rembertowie i na Białołęce – czyli w dzielnicach peryferyjnych – stawki są średnio o 1/4 niższe. O blisko 17% tańsze są także mieszkania na Pradze Północ – niewielkiej, prawobrzeżnej dzielnicy, którą planowo jeszcze w tym roku połączy z centrum nowa linia metra.

Dla odmiany na niezmiennie popularnym wśród klientów i uchodzącym za lokalizację prestiżową Mokotowie czy Żoliborzu stawki średnie ofertowe są o ponad 10% wyższe od średniej dla całego miasta. W tych dzielnicach lokale w przedwojennych kamienicach oraz w nowych, eleganckich apartamentowcach (m.in. w al. Wojska Polskiego, al. Mickiewicza, przy Białym Kamieniu czy ul. Narbutta) oferowane są za ceny przekraczające 15 000 zł/m2.

Jeszcze wyższe – o 31% względem warszawskiej średniej i aż o 75% względem stawek we wspomnianych trzech dzielnicach peryferyjnych – są ceny w Śródmieściu. Tu za m2 używanego lokalu sprzedający żądają średnio blisko 11 000 zł. Z analizy ofert dostępnych w portalu Domy.pl wynika, że ceny lokali w najdroższych lokalizacjach, zwłaszcza przy Trakcie Królewskim i w jego pobliżu – przekraczają 20 000 zł/m2. Na klientów gotowych zaakceptować taką cenę czeka obecnie ponad 300 ofert. Na ich zakup trzeba przeznaczyć średnio aż 2 600 000 zł.

Dla klientów o mniej zasobnych portfelach dobrą informacją jest ta, że oferty 10 razy tańsze, czyli w cenie do 260 000 zł stanowią blisko 8% wszystkich dostępnych na stołecznym rynku. Dysponując taką kwotą można przebierać w mieszkaniach 1-pokojowych (rzadziej 2-pokojowych) we wszystkich dzielnicach Warszawy.

Na stołecznym rynku ponad 1/3 klientów (36,2%) zainteresowanym zakupem mieszkania szukała w tym roku ofert w cenie ponad 500 000 zł. O 1/3 mniej liczna (22,7%) była grupa klientów zainteresowanych lokalami w przedziale cenowym od 300 001 do 400 000 zł. Co czwarty klient na zakup mieszkania w Warszawie poszukiwał w ostatnim czasie ofert w cenie do 300 000 zł. Przedmiotem zainteresowania ok. 1/4 z nich (6,1% całkowitego popytu w stolicy) były lokale najtańsze – w cenie do 200 000 zł. Zainteresowani mieszkaniami w cenie od 400 001 do 500 000 zł stanowili 16% całkowitego popytu.

Najdroższymi warszawskimi lokalami mieszkalnymi oferowanymi do sprzedaży w portalu Domy.pl są luksusowe, mierzące ponad 200 m2 powierzchni apartamenty – penthouse przy ul. Wilanowskiej na Powiślu (Śródmieście), 7-pokojowy apartament przy pl. Grzybowskim i 5-pokojowy apartament przy ul. Podchorążych (w sąsiedztwie Łazienek Królewskich). Cena ofertowa każdego z nich to blisko 6 mln zł (ok. 27 000 zł/m2).

Opracowanie: Marcin Drogomirecki, Domy.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ceny mieszkań w Warszawie – najdroższe za 6 mln zł!
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny