Cel zamiany działek a zwolnienie z opodatkowania

A A A

Podatnik, który dostał nieruchomość w ramach darowizny, rok później zdecydował się na jej zamianę. Ponieważ jego grunt według planów gminy miał być przeznaczony pod inwestycje publiczną, a mężczyzna chciał uniknąć wywłaszczenia, umówił się z samorządem, że ten w zamian za posiadaną przez mężczyznę działkę, odstąpi mu inną, o podobnej wartości, a dodatkowo dopłaci jeszcze gotówką blisko 20 tys. zł. Tak też się stało.

W konsekwencji wspomnianego przebiegu spraw urząd skarbowy upomniał się u mężczyzny o należny – zdaniem organu – podatek. Sęk w tym, że zdaniem dokonującego zamiany nie powinien on płacić daniny. Mężczyzna zaczął negocjacje z urzędnikami ze względu na fakt, że początkowo miał on zostać uwłaszczony. Skoro nieruchomość, którą otrzymał w darowiźnie miała być przeznaczona na cel publiczny, sądził on, że uzyskane przez niego (na skutek dokonanej zamiany) przychody były objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 29 PDOFizU. Urzędnicy byli jednak innego zdania. Twierdzili, że działka, którą podatnik przekazał gminie, co prawda wstępnie faktycznie miała być przeznaczona na cele publiczne, ale już w toku negocjacji z właścicielem było wiadomo, że zostanie ona sprzedana lokalnej parafii na potrzebę budowy kościoła. Zdaniem przedstawicieli fiskusa nie było zatem w tym przypadku mowy o uwłaszczeniu, które uzasadniałoby skorzystanie z ulgi podatkowej. Co więcej, ponieważ mężczyzna dokonał zamiany nieruchomości przed upływem 5 lat od momentu, kiedy sam wszedł w jej posiadanie, opodatkowanie transakcji było zdaniem urzędników tym bardziej uzasadnione.

Właściciel nieruchomości odwołał się od decyzji fiskusa, a sprawa trafiła do sądu. WSA w Gdańsku nie podzielił jednak jego opinii i stanął po stronie urzędników. W opinii sądu bez znaczenia było wcześniejsze przeznaczenie nieruchomości na cele publiczne, skoro ostatecznie była ona przedmiotem normalnej transakcji, a nie wywłaszczenia. Mężczyzna nie godził się z takim stanowiskiem i spór ostatecznie trafił na wokandę NSA, jednak i ten orzekł na korzyść fiskusa (II FSK 2100/14). W opinii sądu kluczowe dla sprawy było nie tyle przeznaczenie działki, co fakt, że do jej zamiany doszło ostatecznie poza postępowaniem wywłaszczeniowym. Fakt ten uniemożliwia skorzystanie z ulgi podatkowej, o którą domagał się mężczyzna.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Cel zamiany działek a zwolnienie z opodatkowania
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny