Bez szans na ryczałt przy zorganizowanym najmie

A A A

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej do fiskusa zwróciła się kobieta, która posiadała dwa budynki – usługowo-mieszkalny i usługowy. Nieruchomości te były przez nią przeznaczone pod najem. Ponieważ jednak podatniczka jest prawnikiem i planowała w większym zakresie zająć się pracą zawodową, napotkała na problemy wynikające ze stanowiska samorządu radców prawnych, które to wskazywało na brak możliwości łączenia prowadzenia dwóch rodzajów działalności: prawniczej i innej. Dlatego też podatniczka, szukając korzystnego dla siebie rozwiązania, postanowiła wybrać ryczałt i w ten sposób opodatkować najem posiadanych nieruchomości poza prowadzoną przez siebie działalnością prawniczą. W myśl takiego rozwiązania kobieta byłaby zobowiązana do zapłaty daniny według stawki 8,5% od przychodów uzyskanych z najmu. Choć w jej opinii podatniczka miała prawo dokonać takiego wyboru formy rozliczenia z organami podatkowymi, to jednak fiskus był innego zdania.

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji z 14.3.2017 r. (1462-IPPB1.4511.95.2017.1.KS1) stwierdził, że w omawianym przypadku nie ma możliwości opodatkowania najmu nieruchomości ryczałtem. W opinii organu dochodzi tu bowiem do sytuacji, w której najem przyjmuje charakter działalności gospodarczej – cechuje go zakres, powtarzalność, sposób organizacji i fakt, że jest prowadzony w celach zarobkowych.

Orzecznictwo w podobnych sprawach skłania się w stronę stanowiska przyjętego przez skarbówkę. W sprawach rozpatrywanych tak przez WSA, jak i przez NSA przeważa pogląd, że zryczałtowane rozliczanie podatku przez osoby, wynajmujące mieszkania na krótki czas albo długoterminowo nie jest możliwe. Pomimo iż podatnicy twierdzą inaczej, organy podatkowe stoją na stanowisku, że charakter takiego najmu uprawnia do traktowania go jak działalności gospodarczej i tak też powinien być rozliczany.

 

 

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Bez szans na ryczałt przy zorganizowanym najmie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny