Banki najchętniej finansują nieruchomości w Austrii, Czechach i w Polsce

A A A

Firma doradcza KPMB przygotowała raport CEE Property Lending Barometer 2011, dotyczący koniunktury na rynku finansowania sektora nieruchomości w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w 2011 r.

 

Jak wynika z opracowania, banki nadal bardzo ostrożnie podchodzą do udzielania kredytów inwestorom na zakup lub budowę nieruchomości. Jednakże w 2011 r. można zauważyć pozytywniejsze nastroje, dotyczące kredytowania projektów w sektorze nieruchomości w państwach o lepszej sytuacji makroekonomicznej. W ocenie banków, Austria, Czechy i Polska to kraje, w których kondycja rynku nieruchomości jest najlepsza. W ubiegłorocznym zestawieniu Polska zajmowała pierwsze miejsce. Pomimo spadku pozycji, różnica między Czechami a Polską jest niewielka. Wysokość wskaźnika Property Financing Sentiment w przypadku Czech wyniosła 3,36, a w przypadku Polski – 3,68. To oznacza, że w obu przypadkach banki są tak samo skłonne do udzielania kredytów na nieruchomości. Bankowcy w Czechach zadeklarowali jednak większy odsetek kredytów, które nadają się do restrukturyzacji, a w Polsce – mniejszy. Może to jednak wynikać z tego, że w Polsce już część kredytów została wcześniej odnowiona na nowych warunkach.

 

Po Austrii, Czechach i Polsce na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się: Słowacja, Rumunia, Serbia, Węgry, Bułgaria, Słowenia, a na ostatnim miejscu spośród badanych znalazły się kraje bałtyckie. Największym zwycięzcą tegorocznej edycji badania została Rumunia. Z 8 miejsca w ubiegłorocznym rankingu awansowała na 5 miejsce w zestawieniu z 2011 r. Czynnikiem, który wpłynął na poprawę kondycji na rumuńskim rynku nieruchomości jest spadek z 30% do 23% odsetka kredytów, których spłata – według banków – jest zagrożona.

 

W ocenie KPMG, od 12 miesięcy następuje wzrost finansowania inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, ale sytuacja nadal jest niepewna. Banki utrzymują restrykcyjne kryteria udzielania pożyczek i kredytów, co nadal stanowi problem dla wielu inwestorów i deweloperów. Inwestorzy dokładnie analizują sytuację społeczno-polityczną poszczególnych państw i wykazują dużą ostrożność w stosunku do inwestycji na bardziej ryzykownych rynkach. Banki wybierają też inwestycje o najwyższej jakości, czyli gwarantujące w najwyższym stopniu rynkowe powodzenie przedsięwzięcia. W związku z tym pomiędzy badanymi krajami występują duże różnice, dotyczące preferowanych sektorów inwestycji w nieruchomości. Handel detaliczny jest najbardziej popularnym typem inwestycji na Węgrzech i w Serbii, a inwestycje biurowe – w Czechach, Polsce i Rumunii. W Bułgarii, Słowenii i Krajach Bałtyckich na pierwszym miejscu znajduje się sektor przemysłowy i logistyka. W najkorzystniejszej sytuacji jest Austria, gdzie banki są w jednakowym stopniu zainteresowane kredytowaniem inwestycji przemysłowych, biurowych i związanych z handlem detalicznym. We wszystkich krajach oprócz Słowenii najsłabiej preferowany przez banki jest sektor hotelarski.

 

Raport firmy KPMB powstał na podstawie zestawu odpowiedzi ponad 50 wiodących banków działających w sektorze nieruchomości w 12 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry).

 

Źródło: Rzeczpospolita; PAP

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Banki najchętniej finansują nieruchomości w Austrii, Czechach i w Polsce
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny