Amortyzacja nieukończonego budynku

A A A

NSA w wyroku z 5.9.2012 r. (akt II FSK 170/11) nie zgodził się z opinią Ministra Finansów, według której, jeśli firma ma pozwolenie na użytkowanie jedynie 55% całej powierzchni budynku, nie może rozpocząć amortyzacji ze względu na nieukończenie inwestycji. Sąd oddalił skargę kasacyjną w przedmiotowej sprawie twierdząc, że w takim przypadku możliwe jest rozpoczęcie amortyzacji od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie części, uznając za początkową wartość całego budynku, tj. kwotę poniesionych wydatków na jego wybudowanie i pozostawienie w danym stanie. W sytuacji, gdy firma w późniejszym okresie wykończy pozostałą część budynku, powinna zaktualizować wartość początkową o nowe wydatki, poniesione na wykończenie obiektu.

 

Rozstrzygana sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej, wydanej przez Ministra Finansów na prośbę spółki, która chciała wiedzieć, kiedy może rozpocząć amortyzację budynku, w sytuacji gdy pozostałe 45% obiektu zostanie wykończone po pozyskaniu najemców na tę jego część. Organ odpowiadający stwierdził, że do wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych, a następnie poddaniu amortyzacji niezbędne jest by był on kompletny i zdatny w całości do użytku w dniu jego przyjęcia do użytkowania. W konsekwencji powyższego omawiany obiekt, którego tylko część została oddana do użytkowania, nie stanowi środka trwałego, gdyż nie spełnia warunku kompletności.

 

Zdaniem NSA, uznanie powyższej interpretacji za słuszną, skutkowałoby sytuacją, w której wiele istniejących na rynku biurowców, gdzie tylko część lokali jest wynajmowana klientom, nie mogłaby być w ogóle amortyzowana. Wyrok jest prawomocny.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Amortyzacja nieukończonego budynku
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny