10 kluczowych trendów – czym żył rynek nieruchomości w Polsce w 2019 r. i o czym będzie się mówić w roku 2020?

A A A

Kolejny znakomity rok na rynku inwestycyjnym, rekordowe transakcje najmu powierzchni biurowych w Warszawie i rozkwit alternatywnych klas aktywów, tym żył polski rynek nieruchomości komercyjnych w 2019 r.


Zgodnie z prognozami firmy doradczej Savills koniunktura na rynku w 2020 r. uzależniona będzie od kondycji światowej gospodarki, a do najważniejszych wydarzeń będzie należało m.in. ukończenie budowy spektakularnych wieżowców i projektów mixed-use.

Firma doradcza Savills wstępnie podsumowała 2019 r. na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce oraz przedstawiła prognozy na kolejne 12 miesięcy. Według wstępnych szacunków łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2019 r. może przekroczyć 7 mld euro, co byłoby wynikiem zbliżonym lub lepszym od rekordu odnotowanego w 2018 r. Zgodnie z pierwszymi podsumowaniami, rynek nieruchomości biurowych w Polsce wzbogacił się w 2019 r. o ok. 745 000 m2 nowej powierzchni, zwiększając swoje zasoby do 11,1 mln m2. W tym samym czasie powstało ok. 315 000 m2 powierzchni handlowej, dzięki czemu w Polsce jest jej już blisko 12,4 mln m2. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wybudowano również 2,7 mln m2 powierzchni magazynowo-przemysłowej, co podniosło jej całkowite zasoby do poziomu 18,4 mln m2.

W 2019 r. po raz kolejny odnotowano wysoką aktywność na rynku inwestycyjnym, m.in. za sprawą inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, którzy coraz chętniej kupują nieruchomości zlokalizowane w Polsce. Ostatnie 12 miesięcy zapisało się w historii również dzięki dwóm rekordowym transakcjom najmu na rynku powierzchni biurowych w Warszawie – mBank podpisał umowę najmu w Mennica Legacy Tower (45 600 m2), a Orange Polska renegocjowało umowę w Miasteczku Orange (44 850 m2). Rok 2019 należał także do nowych klas aktywów, zwłaszcza prywatnych domów studenckich i apartamentów na instytucjonalny wynajem. Popyt na alternatywne nieruchomości przewyższa podaż. Zgodnie z analizami Savills, w 2019 r. obserwowaliśmy również wytworzenie się nowych lokalizacji magazynowych oraz falę modernizacji starszych obiektów w segmencie biurowym i handlowym.

– Nieruchomości komercyjne w Polsce w dalszym ciągu przyciągają zarówno inwestorów, jak i najemców, stanowiąc atrakcyjny rynek do rozwijania działalności biznesowej oraz poszukiwania wyższych niż na zachodzie Europy stóp zwrotu. W Polsce nadal dominują zagraniczni inwestorzy. Obserwujemy dużą aktywność funduszy z Azji i Europy Środkowo-Wschodniej. Optymistyczne nastroje tonują jednak m.in. wyzwania związane z dostępem do pracowników oraz potencjalne wahania koniunktury, zwłaszcza pogarszająca się kondycja gospodarki niemieckiej – mówi Tomasz Buras, CEO Savills w Polsce.

W 2020 r. na tapecie mogą być wszelkie rozważania na temat wpływu ewentualnego spowolnienia światowej gospodarki na rynek nieruchomości. Pomimo wypatrywania symptomów kryzysu już w 2019 r. rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce odnotował kolejne bardzo udane 12 miesięcy. Nieubłagalność cyklu koniunkturalnego może się jednak przełożyć na zwiększoną awersję do ryzyka wśród inwestorów oraz wydłużenie procesów decyzyjnych.

Według Savills rok 2020 będzie również stał pod znakiem oddania do użytku spektakularnych wieżowców (The Warsaw HUB, Mennica Legacy Tower, Widok Towers, Skyliner), a także zakończenia realizacji kilku długo oczekiwanych projektów mixed-use (m.in. Browary Warszawskie i Elektrownia Powiśle). Wśród prognozowanych trendów na kolejne miesiące znajduje się logistyka miejska, która wobec rozwoju sektora e-commerce może pomóc skrócić czas dostaw towarów, a także nacisk na nowe technologie w nieruchomościach (tzw. proptech) przy jednoczesnym zachowaniu troski o środowisko naturalne. Popyt na alternatywne klasy aktywów może przyczynić się do rozwoju m.in. prywatnych domów seniora.

– To był udany rok dla alternatywnych klas aktywów. W dalszym ciągu na rynku nieruchomości komercyjnych dominuje jednak sektor biurowy. W minionych miesiącach obserwowaliśmy bardzo silny popyt na powierzchnie biurowe. W przyszłym roku w tym sektorze nastanie prawdopodobnie godzina prawdy dla operatorów biur serwisowanych i coworków, która zweryfikuje ten trend pod względem chłonności rynku i realnego zapotrzebowania na elastyczną powierzchnię biurową – podsumowuje Buras.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
10 kluczowych trendów – czym żył rynek nieruchomości w Polsce w 2019 r. i o czym będzie się mówić w roku 2020?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny