Zwolnienie dyscyplinarne

A A A

Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, dwie firmy nie mogą jednocześnie wyrzucić pracownika dyscyplinarnie za to, że okradł jedną z nich.

 

Sprawa dotyczyła Ireny K. głównej księgowej w dwóch spółkach - X i Y - która równocześnie dostała dyscyplinarki w obydwu miejscach pracy. Faktycznie jednak tylko w firmie X podebrała z kasy 6000 zł natomiast firma Y z tego powodu utraciła do niej zaufanie. W związku z tym Irena N. przed sądem domagała się odszkodowania za niezgodne z przepisami zwolnienie. Argumentowała, że firma nie może zwolnić jej dyscyplinarnie tylko dlatego, że zawiniła wobec innego pracodawcy.

 

Sądy niższych instancji były zgodne - oddaliły jej roszczenia. Uzasadniano, że kobieta zasłużyła na dyscyplinarkę. Firma Y również mogła ją wręczyć, gdyż była powiązana z firmą X osobowo, kapitałowo i prowadziła podobną działalność. Kradzież i fałszerstwo dowodu wypłaty, których dopuściła się Irena N., zaważyły na jej dalszej współpracy z przedsiębiorcami.

 

Powódka złożyła skargę kasacyjną. Po jej rozpatrzeniu SN uznał, że chociaż firma Y miała powód, aby utracić do Ireny K. zaufanie to jednak wręczając jej dyscyplinarkę, postąpiła zbyt srogo. Naganne zachowanie podwładnego skierowane przeciwko innej spółce nie uzasadnia bowiem tak surowego rygoru. Wobec powyższego SN uchylił niekorzystny dla księgowej wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi okręgowemu.

 

Wyrok SN z 26.9.2006 r., II PK 348/05

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Zwolnienie dyscyplinarne
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny