Nowe uprawnienia ZUS
Od 5.10.2021 r. ZUS zyskał nowe uprawnienia w zakresie kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich. Zakład będzie doręczał zawiadomienia o terminie badania przez lekarza orzecznika ZUS albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych, na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, a także przez operatora wyznaczonego z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej, jak również za pomocą operatora pocztowego, pracowników ZUS lub innych upoważnionych osób oraz przez pracodawcę. W przypadku zastosowania doręczenia na adres do doręczeń elektronicznych zawiadomienie przekazuje się na piśmie w postaci elektronicznej.
Kasy zapomogowo-pożyczkowe
Dnia 11.10.2021 r. weszła w życie ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych, która kompleksowo reguluje zasady organizowania i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych (KZP). Osoby wykonujące pracę zarobkową u danego pracodawcy, tj. przede wszystkim pracownicy, a także m.in. zleceniobiorcy, mogą utworzyć KZP, jeżeli gotowość przynależności do niej zadeklaruje co najmniej 10 z tych osób. Przejście na emeryturę lub rentę nie pozbawia osoby prawa członkostwa w KZP. Kasa zapomogowo-pożyczkowa ma wspierać pracowników poprzez udzielanie pożyczek krótkoterminowych i długoterminowych oraz zapomóg w razie trudnej sytuacji losowej członków kasy.
Nowe wzory deklaracji do PFRON
Dnia 11.11.2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 29.9.2021 r. (Dz.U. poz. 1939). Akt ten określa nowe wzory miesięcznych deklaracji składanych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Deklaracje za okresy sprawozdawcze do stycznia 2021 r. włącznie, a także deklaracje roczne za okresy sprawozdawcze do 2020 r. włącznie, składa się według wzorów określonych w dotychczasowych przepisach. Przez okres czterech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do 11.3.2022 r., część deklaracji za okres sprawozdawczy, począwszy od lutego 2021 r., może być nadal składana według wzorów określonych w dotychczasowych przepisach.
Krajowy Rejestr Zadłużonych
Dnia 1.12.2021 r. weszły w życie zmiany w przepisach KP wynikające z art. 1 ustawy z 24.6.2021 r. o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny (Dz.U. poz. 1162). W związku z tymi zmianami pracodawca, który nie potwierdza na piśmie umowy o pracę zawartej z pracownikiem, który jest dłużnikiem alimentacyjnym, przed dopuszczeniem go do pracy, lub wypłaca wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej z tym pracownikiem umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, podlega karze grzywny od 1500 do 45 000 zł.