Zakres zakazu konkurencji

A A A

Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca może zakazać byłemu pracownikowi sprzedaży w innej firmie produktów, którymi sam dopiero zamierza handlować.

 

Sprawa dotyczyła Krzysztofa M., przedstawiciela handlowego w spółce X, która zajmowała się sprzedażą drobnych produktów gospodarstwa domowego. Strony łączyła umowa o zakazie podejmowania działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy, która zobowiązała Krzysztofa M. do powstrzymywania się od działań konkurencyjnych wobec spółki X przez rok po ustaniu zatrudnienia. Zakaz dotyczył m.in. podejmowania pracy przy dystrybucji prezerwatyw, które spółka X sama dopiero planowała wprowadzić do własnej oferty. Jak wynikało z zawartej umowy, pracownik miał powiadomić spółkę o przyszłym lub planowanym miejscu pracy, a za naruszenie klauzuli konkurencyjnej groziła mu kara umowna w wysokości 20 tys. zł. W 2001 r. strony rozstały się za porozumieniem a wkrótce potem Krzysztof M. został przedstawicielem w innej spółce. Tam jednak m.in. handlował prezerwatywami. W związku z tym faktem były pracodawca odmówił mu wypłaty odszkodowania oraz zażądał kary umownej.

 

Sądy niższych instancji przyznały słuszność Krzysztofowi M. Argumentowano, że pracodawca mógłby dochodzić kary umownej, gdyby poniósł jakąś szkodę w związku z zachowaniem zatrudnionego. Dodatkowo informacje, które wyniósł Krzysztof M. z czasów pracy w firmie X, bez trudu mógł zdobyć każdy. Skrytykowano również zbyt szeroko zakreślony obszar działalności konkurencyjnej.

 

Sąd Najwyższy był jednak innego zdania. Uznał, że zakazem konkurencji wolno objąć zarówno obecną ofertę przedsiębiorcy, jak i planowaną. W uzasadnieniu podkreślono, że wagę szczególnie ważnych informacji, które pracodawca chce chronić, ocenia on sam. Nie ma wątpliwości, że należą do nich dane o rynku dystrybucji, cenniku, klientach czy wyniku sprzedaży spółki. A zatem SN uchylił zaskarżony, niekorzystny dla byłego pracodawcy, wyrok i przekazał sądowi okręgowemu do ponownego rozpoznania.

 

Wyrok SN z 24.10.2006 r., II PK 39/06

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Zakres zakazu konkurencji
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny