Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (druk Nr 1347).
• Etap legislacyjny: I czytanie na posiedzeniu Sejmu.
• Opis ustawy: Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach opracowała projekt, który łączy propozycje przedstawione przez różne kluby poselskie w czterech odrębnych projektach. Obecny projekt opracowany w maju 2013 r. przez Komisję jest projektem rekomendowanym do przyjęcia. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 17.6.2013 r. Nowe przepisy zwiększą wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik będzie miał prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) oraz do 8 tygodni (w przypadkach ciąży mnogiej). Zgodnie z obecnym stanem prawnym wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi odpowiednio 4 i 6 tygodni. Na skutek jego stopniowego podnoszenia w 2014 r. pracownicy mieli mieć prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 6 tygodni i 8 tygodni. Nowelizacja powoduje, że zwiększenie wymiaru urlopu nastąpi z dniem jej wejścia w życie. Wydłużony zostanie także dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Z dniem wejścia w życie ustawy ma pojawić się nowa instytucja, jaką będzie urlop rodzicielski. W tym zakresie przepisy przewidują, że bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze pracownicy będą mogli skorzystać z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Urlop będzie mógł być wykorzystany maksymalnie w 3 częściach (każda część co najmniej po 8 tygodni). Będzie możliwe jednoczesne korzystanie przez rodziców dziecka z urlopu rodzicielskiego (w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie zmienia się i wynosi 26 tygodni). Zmiany obejmą rodziców, których dzieci urodziły się po 31.12.2012 r.
Zmiany w przepisach dotyczących czasu pracy mniejsze niż zakładano
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk Nr 1116).
• Etap legislacyjny: Odbyło się I czytanie na posiedzeniu Sejmu.
• Opis ustawy: Po pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Obecnie Komisja rekomenduje przyjęcie projektu bez propozycji najbardziej kontrowersyjnych. Z projektu usunięto zapisy przewidujące obniżenie kwot dodatku za godziny nadliczbowe, możliwość rekompensaty finansowej za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie
5-dniowego tygodnia pracy czy możliwość wydłużania przerwy lunchowej. Pozostawiano natomiast propozycję wydłużenia okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy, rozwiązanie pozwalające na odpracowanie prywatnych wyjść pracowników czy wprowadzenie ruchomego czasu pracy.