Wypłacenie wynagrodzenia

A A A

Jak wynika z orzeczenia SN, wynagrodzenie, od wypłacenia którego uzależnia się wysokość zasiłku chorobowego, nie musi być przekazane „do kieszeni” pracownika, ale może zostać rozliczone w innej formie.

 

Prezesowi pewnej spółki przysługiwało ustalone przez radę nadzorczą wynagrodzenie w wysokości 5 tys. zł, które jednak nie było wypłacane ze względu na kłopoty finansowe firmy. Kwestia sporna pojawiła się w momencie przejścia prezesa na urlop zdrowotny i zaistniałej w związku z tym konieczności ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. ZUS zastosował jako podstawę do jego wyliczenia przeciętne wynagrodzenie otrzymane, a nie faktycznie przysługujące prezesowi. Po wygraniu kolejnej sprawy o zapłatę zaległej pensji prezes skorzystał z okazji i podczas licytacji majątku spółki kupił pewne jego elementy, a następnie zasądzone pensje przedstawił do potrącenia na poczet cenny tego zakupu. Operacja się udała.

 

W tej sytuacji Sądy Pracy uznały wyższą podstawę zasiłku, co jednak nie przekonało ZUS, który dowodził przed SN, że określenie „wynagrodzenie wypłacone” oznacza płacę wypłaconą „do rąk” pracownika, a nie w inny sposób.

 

SN nie podzielił tej argumentacji, twierdząc, że jeżeli pracownik ma wobec pracodawcy roszczenie i zamiast pensji za przysługujące mu pieniądze nabywa majątek przedsiębiorcy, to należy to traktować jak wypłacenie wynagrodzenia.

 

Wyrok SN z 11.3.2004 r., II UK 410/03

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wypłacenie wynagrodzenia
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny