W ocenie SN wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób jej rozwiązania. Przyczyna wypowiedzenia nie musi w związku z tym mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości. Wypowiedzenie umowy o pracę uważa się za uzasadnione, jeżeli jest podyktowane niewłaściwym wywiązywaniem się pracownika z obowiązków. Podkreślić też należy, że przy rozstrzyganiu o zasadności wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi zajmującemu stanowisko kierownicze należy stosować ostrzejsze kryteria oceny jego pracy.
Pogląd wyrażony w komentowanym orzeczeniu jest zgodny z ugruntowaną już linią orzeczniczą SN. Ten bowiem wielokrotnie podkreślał, że dla zasadności wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, jako zwykłego trybu rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, wystarczy już samo niewłaściwe wywiązywanie się przez niego z obowiązków pracowniczych.
Nie po raz pierwszy także SN stwierdził, iż stosowanie ostrzejszych kryteriów oceny pracy w stosunku do pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych jest jak najbardziej uprawnione (zob. wyroki SN: z 8.3.1977 r., I PRN 17/77, OSNCP Nr 9/1977, poz. 172; z 6.10.1998 r., I PKN 373/98, OSNAPiUS Nr 21/1999, poz. 687oraz z 19.4.2010 r., II PK 306/09, Legalis). Rzutuje to na ewentualne formułowanie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę ze wspomnianymi pracownikami.