Sąd Najwyższy orzekł, że w trakcie procesu o przywrócenie do pracy można informację o przyczynie zwolnienia z pracy wyjaśnić i uzupełnić o dodatkową argumentację.
Sprawa dotyczyła nauczycielki przekwalifikowanej z wykładowcy języka rosyjskiego na wykładowcę polskiego. Restrukturyzacja placówki wymusiła redukcję etatów i w związku z tym wypowiedziano jej stosunek pracy. W szkole było w sumie 3 nauczycieli języka polskiego i 1 trzeba było zwolnić.
Sądy niższych instancji oddaliły pozew nauczycielki, uznając, że podana przyczyna wypowiedzenia była prawdziwa. Jednak podczas procesu pracodawca rozwinął zarzuty względem zwolnionej, wskazując na jej niższe kwalifikacje oraz zastrzeżenia rodziców i uczniów. Na to właśnie powołała się pełnomocnik nauczycielki, argumentując, że nie można później podawać innych niż w wypowiedzeniu, nowych przyczyn zwolnienia.
Pełnomocnik szkoły podkreślał, że zasadniczym kryterium zwolnienia były kwalifikacje – najważniejsze są bowiem interesy uczniów, a pozostali 2 nauczyciele posiadali pełne polonistyczne wykształcenie.
SN podzielił to stanowisko, stwierdzając, że nie ulega wątpliwości, iż to właśnie restrukturyzacja i niższe kwalifikacje były prawdziwą przyczyną zwolnienia, ta zaś może być później uzupełniana i rozwijana o dodatkową argumentację.
Wyrok SN z 19.5.2004 r., I PK 495/03