Prawo do niższej składki dla młodych adwokatów

A A A

Sąd Najwyższy uznał, że zaczynający praktykę adwokat i radca przez 2 lata mają prawo opłacać niższą składkę do ZUS.

 

W przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych przewidziana jest niższa składka dla początkujących przedsiębiorców. Ulga w opłacaniu składki na ubezpieczenie społeczne polega na tym, że w ciągu pierwszych 24 miesięcy działalności, także w wolnym zawodzie np. adwokata czy radcy, jest zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 400 zł. Dzięki temu początkujące firmy mogą zaoszczędzić ponad 600 zł. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do przedsiębiorców wykonujących działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli wcześniej zatrudnieni.

 

Kwestia ta wynikła w sprawie adwokat z Gdańska. Ta rejestrując kancelarię, zadeklarowała co prawda pełną składkę, ale jednocześnie wystąpiła do miejscowego oddziału ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej, czy nie powinna płacić mniej. Otrzymała odpowiedź, że nie jest uprawniona do opłacania składki w niższej wysokości, ponieważ przez półtora roku pracowała jako aplikant na umowie o pracę w kancelarii, której już jako adwokatowi zleca ona teraz podobne czynności.

 

Przed sądem powódka podnosiła, że niektóre czynności są co prawda podobne, ale jednak praca adwokata ma zupełnie inny charakter, a przede wszystkim jest bardziej samodzielna. Te zapatrywania podzielił sąd I instancji, natomiast sąd II instancji przychylił się do stanowiska ZUS. Stwierdził bowiem, że część czynności, które wykonuje aplikant, pokrywa się z czynnościami adwokata, a zatem następuje kontynuacja tej samej działalności. To z kolei powinno wyłączać skorzystanie z ulgi, która ma zachęcać do rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej.

 

Sąd Najwyższy przyznał rację powódce. Uznał, że adwokat i aplikant adwokacki to zupełnie inne zawody. W prawie o adwokaturze inaczej ustalono ich prawa i obowiązki, a to z kolei w ocenie SN powoduje, że adwokat może skorzystać z niższej składki.

 

Uchwała SN z 9.4.2013 r., II UZP 2/13

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Prawo do niższej składki dla młodych adwokatów
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny