Pracujący na trzy zmiany bez prawa do nadgodzin

A A A

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, pracownik, który pracuje na trzy zmiany, w tym w nocy, nie ma prawa do wynagrodzenia za nadgodziny, nawet jeśli pracodawca nie zapewnił mu odpowiedniego odpoczynku po zakończeniu nocnej zmiany. Jego łączny czas pracy nie przekroczył bowiem 40 godzin tygodniowo.

 

Spór pomiędzy związkowcami a największymi pracodawcami działającymi w strategicznych branżach, takich jak energetyka, ciepłownictwo, gazownictwo i innych wymagających ciągłej pracy na trzy zmiany, rozpoczął się w 2008 r. Pracownicy swoje roszczenia oparli na interpretacji Kodeksu pracy, zgodnie z którą pracujący na nocnej zmianie, np. od 22.00 do 6.00 rano, ma prawo do dnia wolnego rozpoczynającego się dopiero po 22.00 następnego dnia, czyli po zakończeniu jego 24-godzinnej doby pracy. Tymczasem pracodawcy za początek wolnego przyjmowali 6.00 rano, czyli czas od razu po zakończeniu zmiany.

 

Pracownik pozwał swojego pracodawcę o 11 000 zł wynagrodzenia za nadgodziny wypracowane w latach 2008–2009. Uważał, że powinien mieć więcej wolnego po nocnej zmianie. Pracownik ten podnosił, że w systemie trzyzmianowym, pięciobrygadowym powinno się pracować maksymalnie 34 godziny tygodniowo, ponieważ w przeciwnym razie pracodawca nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego odpoczynku tygodniowego gwarantowanego przez Kodeks pracy.

 

Sąd Najwyższy odmówił mu jednak prawa do tego wynagrodzenia. Rozstrzygnięcie to dotyczy tysięcy pracodawców zatrudniających pracowników na nocnych zmianach.

 

Wyrok SN z 10.4.2013 r., II PK 282/12

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Pracujący na trzy zmiany bez prawa do nadgodzin
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny