Planowana zmiana Kodeksu spółek handlowych w zakresie przeprowadzenia zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej

A A A

Aktualnie trwają prace Sejmu nad prezydenckim projektem zmiany KSH1, która ma usprawnić procedury organizacyjne w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością m.in. poprzez możliwość przeprowadzenia zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (wideokonferencji). Podobne rozwiązanie funkcjonuje w spółkach akcyjnych już od ponad 10 lat.


Zgodnie z proponowanym brzmieniem nowego art. 2341 § 1 KSH umowa spółki z o.o. będzie mogła dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, co obejmować ma w szczególności:

1) transmisję obrad zgromadzenia wspólników w czasie rzeczywistym;

2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której wspólnicy mogą wypowiadać się w toku ­obrad zgromadzenia wspólników, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zgromadzenia wspólników;

3) wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed zgromadzeniem wspólników lub w toku zgromadzenia wspólników.


Przewidywane jest ponadto, że w przypadku odbywania zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej nie będzie obowiązku przeprowadzania głosowania tajnego w pewnych kategoriach spraw.

W uzasadnieniu projektu wskazywane jest, że przyjęcie ustawy korzystnie wpłynie na warunki prowadzenia działalności przez mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, a także tych przedsiębiorców, którzy są wspólnikami polskich spółek z o.o., ale stale przebywają za granicą. Projektowane zmiany mają ograniczyć zbędny formalizm i wpłynąć pozytywnie na możliwość ich aktywnego uczestnictwa w zgromadzeniach wspólników.


Piotr Letolc
adwokat, Kancelaria RKKW
1 Druk nr 3142 Sejmu VIII kadencji, dostępny na: www.sejm.gov.pl.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Planowana zmiana Kodeksu spółek handlowych w zakresie przeprowadzenia zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny