e-Urząd Skarbowy już dostępny

A A A

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w celu szybkiego i kompleksowego załatwiania spraw podatkowych 1.2.2021 r. uruchomiły e-Urząd Skarbowy, czyli system teleinformatyczny dla klientów KAS.


Aktualnie platforma oferuje klientom sześć różnych usług:

1) e-mikrofirma – narzędzie do obsługi faktur krajowych, tworzenia ewidencji VAT oraz generowania JPK-VAT i JPKFA;

2) mikrorachunek podatkowy – indywidualny rachunek, na który wpłaca się należne podatki;

3) płatności online – płatności w zakresie: PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych oraz mandatów. Na razie jednak brak możliwości uregulowania mandatów z fotoradarów i wystawionych przez urzędy gmin;

4) twój e-PIT – zintegrowany z systemem i obejmujący zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38;

5) złóż dokument – możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych wniosków i pism, m.in. wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań;

6) mandaty – wykaz nałożonych mandatów karnych.


W kolejnych etapach planowane są m.in.: e-zaświadczenia, integracja z serwisem e-TOLL, usługi dla notariuszy i komorników sądowych, a także usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw. Co więcej, użytkownik będzie miał dostęp do spraw innych podatników, od których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta.

Z powyższych rozwiązań na początku skorzystają osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz jednoosobowi przedsiębiorcy prowadzący taką działalność (w ograniczonym zakresie). Obecnie trwają jednak prace, aby w przyszłości platforma była dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że firmy zarejestrowane w KRS skorzystają z usług na początku 2022 r.


Gustaw Steinke - Kancelaria RKKW


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
e-Urząd Skarbowy już dostępny
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny