Digitalizacja płatności w strefie euro

A A A

W dniu 12.10.2020 r. Europejski Bank Centralny (EBC) rozpoczął publiczne konsultacje dotyczące cyfrowego euro. Jest to kolejny krok podjęty w ramach oceny korzyści i ryzyk związanych z wprowadzeniem cyfrowej postaci „europejskiej waluty”.


Prace dotyczące digitalizacji środka płatniczego Eurolandu stanowią niewątpliwie odpowiedź na dynamiczne zmiany w sferze dokonywania płatności. Z drugiej strony cyfrowa waluta postrzegana jest jako potencjalne remedium na nadzwyczajne zdarzenia społeczne, w razie gdyby tradycyjne metody płatności zostały sparaliżowane.

Zgodnie z wnioskami raportu1 opublikowanego przez EBC w dniu 2.10.2020 r. prawo Unii Europejskiej nie wyklucza wprowadzenia waluty w postaci cyfrowej, stanowiącej oficjalny środek płatniczy, lecz jego funkcjonowanie powinno podlegać EBC. Autorzy raportu dopuszczają jednocześnie outsourcing pewnych technicznych kwestii, jednak przy restrykcyjnym nadzorze Eurosystemu.

Pośród materiałów opublikowanych przez EBC znajduje się również informacja o kategorycznym rozróżnieniu pomiędzy cyfrowym euro a kryptoaktywami. Zgodnie ze stanowiskiem EBC to właśnie powiązanie z tą instytucją stanowić ma o przewadze nad aktywami takimi jak stablecoin, co spójnie koreluje z opublikowanym w ostatnim czasie przez Komisję Europejską projektem rozporządzenia w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA)2.

EBC przewiduje, że decyzja co do ewentualnego rozwoju euro w cyfrowej postaci zostanie podjęta w połowie 2021 r.


Natalia Tracichleb - adwokat, Kancelaria RKKW
  1. Zob. www.ecb.europa.eu/pub/pdf/other/Report_on_a_digital_ euro~4d7268b458.en.pdf#page=4.
  2. Zob. eur-lex.europa.eu/resource.html.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Digitalizacja płatności w strefie euro
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny