Seminarium „Wnoszenie aportów do spółek w ujęciu KSH i prawa podatkowego”

A A A

W dniu 29.4.2009 r. w siedzibie Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Warszawie odbyło się seminarium zorganizowane przez redakcję Monitora Podatkowego i Monitora Rachunkowości z Wydawnictwa C.H. Beck we współpracy z Krajową Radą Doradców Podatkowych. Tematem seminarium było: „Wnoszenie aportów do spółek w ujęciu KSH i prawa podatkowego”.

 

Zebranych powitał przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Zbigniew Maciej Szymik.

 

Prelegentami byli: radca prawny p. Dorota Szubielska z firmy Chadbourne & Parke, która omówiła wnoszenie aportów do spółek w świetle prawa podatkowego oraz radca prawny p. dr Radosław L. Kwaśnicki z kancelarii Kwaśnicki Kancelaria Prawna, który omówił wnoszenie aportów w świetle KSH.

 

Wniesienie aportu do spółki prawa handlowego lub ­cywilnego pomimo bogatej literatury i orzecznictwa w tym zakresie budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych.

 

W wystąpieniu mec. Kwaśnickiego omówione zostały kryteria uznania prawa za wkład niepieniężny (zdolność aportowa), przedmiot wkładu, badanie wkładów przez biegłego rewidenta, odpowiedzialność za zamieszczenie fałszywych danych dotyczących wkładów niepieniężnych w sprawozdaniu finansowym.

 

W wystąpieniu mec. Doroty Szubielskiej omówione zostały zasady opodatkowania aportu.

 

Z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część stanowi przychód z kapitałów pieniężnych.

 

Natomiast nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest wolna od podatku dochodowego. W wystąpieniu omówiono: moment powstania przychodu z objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu. Mecenas Dorota Szubielska omówiła również zasady opodatkowania wnoszonych aportów po zmianie przepisów w zakresie VAT od 1.12.2008 r.

 

W znowelizowanych przepisach zlikwidowane zostało zwolnienie dla aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego. Do 31.3.2009 r. podatnikowi pozostawiono wybór, czy zastosować zwolnienie, czy opodatkować aport wniesiony do spółki.

 

Seminarium było drugim z cyklu zorganizowanych we współpracy Wydawnictwa C.H. Beck i KRDP, kolejne zaplanowane zostało już na wrzesień.

 

Opracowanie: Redakcja

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Seminarium „Wnoszenie aportów do spółek w ujęciu KSH i prawa podatkowego”
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny