Informacje dla autorów:
Jeżeli jesteś ekspertem z zakresu:
- dostępu do informacji publicznej
- ochrony danych osobowych
- tajemnic ustawowo chronionych
chciałbyś publikować w czasopiśmie „Informacja w administracji publicznej” skontaktuj się z nami: informacjawadministracji@beck.pl
Procedura dotycząca przeciwdziałania „ghostwriting” i „guest authorship”
-
„Ghostwriting” występuje wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
„Guest authorship” („honorary authorship”) występuje wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji. -
Redakcja „Informacji w administracji publicznej” wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt.
-
Redakcja Informacji w administracji publicznej” informuje, że „ghostwriting” oraz „guest authorship” (zob. opis w pkt 1) są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).
-
Redakcja Informacji w administracji publicznej” prosi o przekazywaniu przez autorów informacji o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”).
-
Redakcja Informacji w administracji publicznej” będzie dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
- Poczta elektroniczna jako najsłabsze ogniwo bezpieczeństwa w firmie
- Dostosowywanie polskiego prawa do wymogów aktu o cyberbezpieczeństwie
- Wpływ RODO na stosowanie ustawy o dostępie do informacji publicznej w zakresie prawa do prywatności nauczycieli
- Obowiązek udostępniania informacji publicznej przez podmioty prywatne