XIV Dzień Ochrony Danych Osobowych

A A A

W ramach głównych obchodów XIV Dnia Ochrony Danych Osobowych odbył się Dzień Otwarty w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Osoby zainteresowane tematyką ochrony danych osobowych mogły skorzystać z porad prawnych udzielanych przez ekspertów UODO. Odbyły się także debaty. Po raz trzeci wręczono nagrody im. Michała Serzyckiego.


Głównym punktem obchodów XIV Dnia Ochrony Danych Osobowych było wręczenie nagród im. Michała ­Serzyckiego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych III kadencji, który przywiązywał dużą wagę do edukacji społeczeństwa w kwestii ochrony danych osobowych. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom i organizacjom za działania na rzecz promocji i edukacji o ochronie danych osobowych, a także prawa do prywatności. Laureatami tegorocznej nagrody im. Michała Serzyckiego zostali: dr Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Anna Lewandowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie. Nagrodzonym wyróżnienia wręczył Jan Nowak, Prezes UODO oraz Mirosław Sanek, zastępca Prezesa UODO.

Pomoc dla inspektorów ochrony danych

Pierwsza debata XIV Dnia Ochrony Danych Osobowych dotyczyła najczęstszych problemów, z jakimi w swojej pracy spotykają się inspektorzy ochrony danych. Temat ten omówili wiceprezes Mirosław Sanek, dr Grzegorz Sibiga, Monika Młotkiewicz, naczelnik Wydziału Współpracy z IOD w UODO oraz Piotr Drobek, radca UODO.

– Aby dobrze wykonywać funkcję inspektora ochrony danych osobowych, współpraca z organem nadzorczym jest niezbędna – zresztą wynika ona z przepisów. Oprócz dostosowania naszych kanałów komunikacyjnych, jakimi są infolinia, czy newsletter dedykowany dla IOD, urząd dba o podnoszenie kwalifikacji inspektorów opracowując materiały merytoryczne, poradniki czy wytyczne. Działamy także na rzecz kształcenia i podnoszenia kompetencji IOD poprzez organizację szkoleń czy współpracę w ramach prowadzenia studiów podyplomowych. Jednak, przede wszystkim, dbamy o właściwe interpretowanie RODO, ujednolicając praktykę stosowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych – przekonywał wiceprezes Mirosław Sanek.

Podczas dyskusji poświęconej inspektorom ochrony danych przybliżono m.in. problematykę, z jaką inspektorzy najczęściej zwracają się do Urzędu.

– Do UODO wpływają bardzo konkretne pytania dotyczące wewnętrznych polityk, innej dokumentacji, rejestru czynności, jak w takim przypadku podchodzić do tych obowiązków, co z upoważnieniamiinformowała Monika Młotkiewicz. Zaznaczyła, że są to bardzo ważne pytania, świadczące o tym, że inspektorzy bardzo szybko identyfikują problemy prawne i oczekują od UODO pewnych wskazówek.


Monika Młotkiewicz wskazała przy tym, że UODO na wiele z tych pytań odpowiada zarówno na własnej stronie internetowej, która jest na bieżąco uzupełniana o nowe zagadnienia, jak i w newsletterze adresowanym do IOD.

W trakcie dyskusji na temat inspektorów ochrony danych, pojawiło się pytanie o cechy, jakimi powinien się charakteryzować wzorowy inspektor.

– Wzorowy IOD powinien rozumieć swoją rolę, na czym polega jego funkcja w jednostce organizacyjnej – zaznaczył dr Grzegorz Sibiga. Wyjaśnił, że IOD nie jest obrońcą, w tym znaczeniu, że broni każdego rozwiązania stosowanego przez dany urząd czy firmę. Właściwą rolą IOD jest zapewnienie wysokiego standardu realizacji prawa do ochrony danych osobowych.


Z kolei Piotr Drobek podkreślił, że IOD są kluczowymi osobami w organizacji, które odpowiadają za mechanizmy przetwarzania danych wdrożone przez ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Odniósł się także do pomysłów certyfikacji IOD, mówiąc, że przepisy RODO przewidują jedynie certyfikacje sposobów przetwarzania, więc nie możemy mieć do czynienia z certyfikacją osób.

Ochrona danych osobowych dzieci

Drugi panel dyskusyjny dotyczył kwestii udostępniania danych dzieci w Internecie. W tej rozmowie wiedzą i doświadczeniem podzielili się eksperci: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, dr Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Paulina Dawidczyk, zastępca ­dyrektora Departament Skarg w UODO oraz laureatka tegorocznej nagrody, Anna Lewandowska. Rozmowie przysłuchiwali się uczniowie jednej ze szkół uczestniczących w programie edukacyjnym „Twoje dane – Twoja ­sprawa”.

Eksperci, analizując różne aspekty problem udostępniania danych dzieci w Internecie, zgodnie twierdzili, że rodzice nie powinni nadmiernie i bezrefleksyjnie udostępniać danych swoich dzieci, np. w mediach społecznościowych. Paulina Dawidczyk zwróciła uwagę, że rodzice nie mogą zapominać, iż dzieciom również przysługuje prawo do prywatności.

– Dziecko powinno współdecydować z rodzicami, czy chce, żeby jego dane były udostępnianezaznaczyła Paulina Dawidczyk.


Dr Anna Piotrowska zwróciła natomiast uwagę na to, że obniża się wiek inicjacji internetowej i to na rodzicach ciąży obowiązek przygotowania świadomego odbiorcy i aktywnego użytkownika Internetu. Czy rodzice są jednak do tego przygotowani?

– W zasadzie każdy wie, że prywatność jest ważna, ale kiedy konfrontujemy naszą wiedzę z zachowaniami w sieci, to faktycznie widzimy, że świadomość zagrożeń nie ma pokrycia w rzeczywistościocenił Szymon Wójcik.


Anna Lewandowska zaznaczyła, że rodzice powinni dużo rozmawiać z dziećmi i w ten sposób je uświadamiać, jak powinny korzystać z Internetu.


Pełną treść komunikatu Urzędu Ochrony Danych Osobowych można znaleźć na stronie https://uodo.gov.pl/pl/138/1328.
UODO, Redakcja


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
XIV Dzień Ochrony Danych Osobowych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny