Rekordowa liczba szkół w programie edukacyjnym GIODO

A A A

W roku szkolnym 2017/2018 w programie edukacyjnym GIODO dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa” będzie uczestniczyć blisko 340 placówek.

 

Dla szkół, które uczestniczą w programie, 26 i 27.10.2017 r. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) zorganizował w Warszawie specjalne szkolenie, które oficjalnie zainaugurowało VIII edycję tego projektu.

Prawo i jego stosowanie w działalności szkoły

Pierwsza część spotkania poświęcona była przedstawieniu podstaw prawnych przetwarzania danych osobowych, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów odnoszących się do sektora oświaty. Wykład wprowadzający w tematykę ochrony prywatności i danych osobowych wygłosił Piotr Drobek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej w Biurze GIODO. Z kolei szerzej o przepisach prawa regulujących przetwarzanie danych osobowych w sektorze oświaty mówiła kolejna ekspertka z Biura GIODO - Barbara Gubernat.

Osobne wystąpienie poświęcone było monitoringowi wizyjnemu w szkole. Zagadnienie to omówił Paweł Makowski, radca GIODO.

Pierwszy dzień spotkania zakończyły dwie prezentacje specjalistów, odnoszące się do zagadnień informatycznych. „Moja cyfrowa tożsamość - jak ją chronić, dlaczego warto i jak uczyć o ochronie danych osobowych?” to temat pierwszej z nich, przedstawionej przez Grażynę Gregorczyk reprezentującą Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Z kolei Kamil Śliwowski z Fundacji Katalyst Education, www. otwartezasoby.pl mówił o przyszłości w sprofilowanym świecie i o tym, jak przygotować się do niej w szkole.

Dobre praktyki

Drugi dzień szkolenia to warsztaty, podczas których prezentowane były konkretne projekty zrealizowane przez placówki oświatowe w czasie ubiegłorocznej edycji programu i nagrodzone w organizowanym przez GIODO konkursie na najlepszą inicjatywę edukacyjną.

Z kolei Anna Janik, nauczycielka od lat zaangażowana we współpracę przy Programie „Twoje dane – Twoja sprawa”, prezentowała nową autorską inicjatywę. Wcześniejsza, wymyślona przez nią, Ogólnopolska Gra Planszowo-Edukacyjna nagrodzona przez GIODO w VI edycji programu i zaprezentowana podczas warsztatów otwierających VII jego edycję, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem koordynatorów, że wielu z nich zdecydowało o włączeniu tej gry do programu swoich działań. Ostatecznie w roku szkolnym 2016/2017 w grze brały udział 34 placówki oświatowe. Nowe przedsięwzięcie spotkało się z równie życzliwym przyjęciem.

Spotkania warsztatowe były ponadto okazją do wymiany doświadczeń związanych zarówno z tym, jak w przystępny sposób uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, jak i z tym, jak nauczyciele sami powinni postępować z danymi osobowymi uczniów i ro­dziców.

Wsparcie eksperckie

Podczas warszawskiego szkolenia czynny był też punkt konsultacyjny GIODO, w którym wszyscy zainteresowani mogli otrzymać informacje i porady dotyczące nurtujących ich problemów.

Ponadto każdy z uczestników spotkania otrzymał pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, w skład którego wchodzą: broszury informacyjne dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne ułatwiające realizację programu.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rekordowa liczba szkół w programie edukacyjnym GIODO
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny