Informacje dla Autora
Teksty w formacie DOC lub RTF (o objętości do 25 stron maszynopisu) wraz z danymi osobowymi autora (imię i nazwisko, tytuł naukowy, afiliacja, adres i telefon kontaktowy, adres e-mail) należy przesyłać drogą poczty elektronicznej do redaktora prowadzącego – Emilia Rucińska-Sech (emilia.rucinska@beck.pl).
Do tekstu powinno być dołączone jego krótkie streszczenie w języku angielskim (abstract) – ok. 2000, max. 2500 znaków – ewentualniedodatkowo w języku niemieckim (Zusammenfassung). Do materiałów przesłanych przez absolwentów prawa, doktorantów,asystentów i aplikantów niezbędne jest dołączenie rekomendacji opiekuna naukowego. Podział tekstu na jednostki redakcyjne oraz sposób cytowania źródeł w przypisach winien odpowiadać schematowi przyjętemu przez Wydawnictwo C.H.Beck. Przedruk artykułu wymaga zgody Wydawcy, cytowanie – powołania się na źródło.Do druku zasadniczo przyjmowane będą wyłącznie materiały, które nie zostały opublikowane lub przyjęte do publikacji w innym miejscu. Autor przed publikacją tekstu zobowiązany jest złożyć odpowiednie oświadczenie w tym przedmiocie, jak również zapewnić, że przysługuje mu całość praw autorskich do złożonego tekstu.
Złożone teksty są oceniane przez dwóch recenzentów będących specjalistami w zakresie problematyki stanowiącej przedmiot opracowania.
Kolegium Redakcyjne zawiadamia autora, czy tekst został przyjęty dodruku, ewentualnie – jakie zmiany należy w nim wprowadzić. Materiały niezamówione nie będą zwracane. Warunkiem publikacji tekstu jest przeniesienie na Wydawcę praw autorskich do publikowanego tekstu w zakresie określonym w osobnej umowie.
Za publikację na łamach kwartalnika Autor otrzymuje 5 punktów zgodnie z listą czasopism naukowych opublikowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Procedura recenzowania
- Każdy artykuł, który zostanie przesłany do redakcja kwartalnika „ADR. Arbitraż i Mediacja” poddawany jest ocenie recenzentów, którzy podejmują ostateczna decyzję o jego dopuszczeniu do publikacji lub odrzuceniu.
- Lista recenzentów współpracujących (tzw. kolegium recenzentów) jest publikowana w czasopiśmie w wersji papierowej raz do roku.
- Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej 2 niezależnych recenzentów spoza jednostki.
- Autor lub autorzy publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości.
- W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub numerów wydań czasopisma naukowego nie są ujawniane.
- Recenzenci podpisują deklarację o nie występowaniu konfliktu interesów między nimi i autorem. Za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem:
- bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
- relacje podległości zawodowej,
- bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich 2 lat poprzedzających przygotowanie recenzji. - Recenzja ma formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem, co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Bibliografia kwartalnika ADR za lata 2018–2022
- Sprawozdanie z Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Mediacja w sprawach publicznych – praktyczny oraz teoretyczny punkt widzenia” (Lublin, 18.11.2022 r.)
- Koncyliacja obligatoryjna w sporcie francuskim jako przykład nietypowej realizacji ruchu ADR
- Postępowanie arbitrażowe przed Europejskim Sądem Arbitrażowym
- Procedura zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem – praktyczne problemy
- Mediator w sporze zbiorowym – wymagania co do osoby mediatora, sposoby jego ustanawiania i wynagradzania
- Pełnomocnictwo procesowe a pełnomocnictwo materialnoprawne w postępowaniu mediacyjnym
- Przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem