Prawo wyboru komornika

A A A

Sąd Okręgowy w Rzeszowie zadał Sądowi Najwyższemu następujące pytania:

 

1. Czy prawo wyboru komornika określone w art. 8 ust.1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U z 1997 r. Nr 133, poz. 882 ze zm.; dalej jako: KomSEgzU) wyłączone jest w przypadku egzekucji z nieruchomości?

 

2. Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi sąd rejonowy, bądź okręgowy rozpoznając skargę na czynności komornika obowiązany jest na podstawie art. 759 § 2 KPC nakazać przekazanie sprawy przez wybranego komornika komornikowi właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości?

 

3. Czy w przypadku odpowiedzi negatywnej do rozpoznania skargi na czynności komornika wybranego niewłaściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości właściwy jest sąd przy którym działa komornik, czy sąd miejsca położenia nieruchomości?

 

W odpowiedzi na tak sformułowane pytania Sąd Najwyższy stwierdził, iż prawo wyboru komornika, określone w art. 8 ust. 1 KomSEgzU, nie ma zastosowania do egzekucji z nieruchomości.

 

Uchwała SN z 20.5.2003 r., III CZP 24/03

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Prawo wyboru komornika
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny