Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie realizacji prawa do obrony wobec skazanego odbywającego karę dyscyplinarną.
Jak wskazano w wystąpieniu, w prowadzonym przez rzecznika postępowaniu wyjaśniającym Dyrektor Okręgowy SW uznał, że czasowe pozbawienie możliwości korzystania z samoinkasujących aparatów telefonicznych skazanego umieszczonego w celi izolacyjnej nie jest równoznaczne z naruszeniem prawa do obrony i nie prowadzi do pozbawienia prawa do komunikowania się z obrońcą.
Zdaniem RPO, skazany nie może być pozbawiony prawa porozumiewania się ze swoim obrońcą podczas odbywania kary dyscyplinarnej w postaci umieszczenia w celi izolacyjnej. Wykonując tę karę, skazanemu uniemożliwia się m.in. kontakt z innymi osadzonymi, rodziną i innymi osobami, poza przełożonymi i osobami wykonującymi szczególne zadania np. lekarzem, obrońcą, kapelanem czy psychologiem. Zakaz kontaktu z tymi osobami wykraczałby poza istotę tej kary, która jest jednym ze środków oddziaływania penitencjarnego i ma realizować przede wszystkim cele wychowawcze.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o podjęcie działań, które skutecznie będą chronić prawo do obrony takiego skazanego.
Źródło: www.rpo.gov.pl